Teatromani w Teatrze Polskim

Kategoria: Zajęcia pozalekcyjne Opublikowano: niedziela, 22 kwiecień 2018 Ewa Matysek

W sobotę 21.04.2018 r. Teatromani 6-stki wraz z nauczycielkami: M. Łuszczek, E. Matysek, I. Mistrzyk i E. Rudzką spędzili w Bielsku-Białej. Tutaj na deskach jednego z najstarszych, polskich teatrów obejrzeliśmy premierę CIAŁO BAMBINO w reżyserii Agaty Puszcz. Najnowszy muzyczny spektakl Teatru Polskiego powstał w oparciu o autentyczne wydarzenia historyczne z pobliskiego Skoczowa.

Kiedy w 1931 roku w Skoczowie na Zabawie rozpoczęto budowę stadionu sportowego, nikt nie przypuszczał, że kilka lat później na płycie boiska hitlerowcy będą gromadzili polskich jeńców. Stadion zatętnił ponownie życiem dopiero wiosną 1940, kiedy Niemcy zaczęli organizować rozgrywki piłki nożnej. Chociaż starali się, by kwestie narodowościowe nie miały znaczenia, wojna rozgrywała się – w sposób symboliczny – także na miejskim stadionie. Taką sytuację zastała włoska, faszystowska kompania, która przyjechała do Skoczowa jesienią 1940 roku. „Italjańcy” – bo tak ich nazywali mieszkańcy – cieszyli się powodzeniem u skoczowskich dziewcząt, budząc zazdrość żołnierzy z Wehrmachtu. „Ciao, Bambino!” zaczęło rozbrzmiewać na ulicach Skoczowa, budząc nadzieję na lepsze jutro: nie tylko na zakończenie wojny, ale stanowiąc także obietnicę jakiegoś innego, pozaskoczowskiego życia.

Właśnie ta historia wojennego romansu z wrogiem była punktem wyjścia „Ciało Bambina”. Spektakl to kompilacja kilku prawdziwych historii i kilku fantazji, pokazująca fragmenty większego obrazu, historii Skoczowa. Choć bohaterowie dramatu to figury uchwycone w określonym czasie historycznym, to ich pragnienia pozostają uniwersalne: być wiernym sobie, żyć jakoś inaczej, po swojemu… Chociaż wojna – tak jak i piłka nożna – to z definicji męskie sprawy, „Ciało Bambina” to przede wszystkim opowieść o sile kobiet. O próbach przekraczania stereotypów i przełamywania tradycji, o poszukiwaniu sensu w okrutnych czasach, w jakich przyszło im żyć.

Korzystając z przepięknej, słonecznej pogody miłośnicy teatru pospacerowali również po zabytkowym, klimatycznym, bielskim rynku. Warto dodać, że był to dzień pełen słodkości, ponieważ Bielsko świętowało Dzień Czekolady. To było wartościowe popołudnie. Serdecznie zapraszamy chętnych uczniów i ich rodziców do grona Teatromanów.