Co to jest Klub Młodego Odkrywcy „KOMBINERKOMANIAna6”?

Aneta Miodek

Klub został założony we wrześniu 2018 roku. W naszej szkole ma formę zajęć pozalekcyjnych polegających na wspólnym i osobistym poznawaniu świata nauki przez doświadczanie, pod opieką pań Anny Madeksza (nauczycielka techniki) i Anety Miodek (nauczycielka informatyki).

W spotkań :

• mogą uczestniczyć uczniowie o różnych zainteresowaniach i poziomie wiedzy ale ciekawi świata,
  • będziemy stymulować proces uczenia się – eksperymentując, obserwując i wyciągając wnioski, w połączeniu z ciekawością, radością, satysfakcją, a nawet zdziwieniem,
  • będziemy poprzez samodzielne badanie zachęcać do samodzielnego myślenia, twórczego rozwiązywania zadań oraz problemów, tak by je zrozumieć; podjęte działania będą zatem przynosić satysfakcję i poczucie sukcesu,
  • nie oceniamy ale będziemy dawać okazję do nauki, motywować by osiągnąć sukces.

Źródło: http://www.kopernik.org.pl/warsztaty/klub-mlodego-odkrywcy/czym-jest-klub/

IDEA NASZEGO KMO

Aneta Miodek
Centrum Nauki Koperni wspierając działalność klubów realizuje pewne idee. Nasz klub chce wspierać rozwój,  zainteresowania oraz kompetencje uczniów głównie w obszarze nauk ścisłych i technicznych zgodnie z ideą „KONSTRUKTORÓW MARZEŃ”.

Ogromne znaczenie dla naszego działania miał udział w warsztatach dla nauczycieli  „Konstruuję, więc myślę”, w trakcie VII FORUM KMO. Pozwolił na poznanie czym jest macerspace i jak go pozyskać. Ponadto wizyta na ekspozycjach „Kopernika”, w „Majsternii”, emisja filmu w planetarium, którego fragment poświecono konstrukcjom Leonarda da Vinci, pozwoliły nam stworzyć spójny plan działania.
Na początku będziemy próbowali odtwarzać proste konstrukcje w oparciu książkę pt. „Nazywam się Leonardo da Vinci” oraz materiały z recyclingu pozyskane z programu „Warzywa i owoce”. Będą stanowiły podstawowy materiał budulcowy. Następnie będziemy je udoskonalać i unowocześniać wykorzystując elementy z zestawów do mechaniki Fabryki Pomocy Naukowych w Nysie. W trzecim etapie dodawać takie elementy by konstrukcje wprowadzić w ruch i zaprogramować.

Naszym marzeniem macerspace – mobilny warsztat. Jeśli uda nam się zdobyć na niego fundusze, jego układ będzie nawiązywał do etapów pracy. Od dołu będą przyporządkowane elementy do budowy najprostszych konstrukcji, a w miarę rozwijania swoich umiejętności i wiedzy, będziemy się „wspinać” do góry po kolejne części do składania bardziej zaawansowanych konstrukcji.

PARTNERZY KLUBU

Aneta Miodek

Nasz klub jest jednym z rzeszy klubów KMO działających w całej Polsce i za granicą. Koordynatorem programu jest Centrum Nauki Kopernik  z siedzibą w Warszawie oraz przy wsparciu Partnera Strategicznego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w Warszawie, a także Partnera Regionalnego Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych z Chorzowa.

Link partnerzy

CELE KLUBU

Aneta Miodek
  • Zwiększenie umiejętności uczenia się klubowiczów: samomotywacji, zapamiętywania i nadbudowywania nowej wiedzy na wiedzy już posiadanej.
  • Zwiększenie umiejętności STEAM klubowiczów: dochodzenia do odpowiedzi przy wykorzystaniu warsztatu naukowca w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, humanistycznych, projektowania i konstruowania.
  • Zwiększenie umiejętności społecznych klubowiczów: pracy w zespole, dzielenia się wiedzą i doświadczeniami.
  • Budowanie trwałej społeczności klubowiczów: dzieci, młodzieży i Opiekunów oraz partnerów.
  • Tworzenie okazji do osobistego spotkania klubowiczów z naukowcami i popularyzatorami nauki.

Źródło: http://www.kopernik.org.pl/warsztaty/klub-mlodego-odkrywcy/misja-programu-kmo/