"Oskar i pani Róża" w Teatrze Śląskim

Kategoria: Zajęcia pozalekcyjne Opublikowano: czwartek, 14 czerwiec 2018 Ewa Matysek

W dniu 14.06.2018 r. uczniowie klas 7a, 7b szkoły podstawowej oraz 2c gimnazjum wraz z nauczycielkami: E. Matysek, D. Groniak, E. Rudzką i B. Rokitą zasiedli na widowni Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego, by obejrzeć spektakl "Oskar i pani Róża". Spektakl wyreżyserowany na podstawie książki Schmitta o tym samym tytule to krótka opowieść o małym chłopcu chorym na białaczkę.

Spotykamy go, gdy wiadomo już, że umrze i zostało mu tylko kilkanaście dni życia. Nikt nie ma wystarczającej odwagi mu o tym powiedzieć. Nie dowiaduje się tej prawdy od lekarzy ani od rodziców, którzy unikają tego tematu i wręcz boją się z nim rozmawiać. Jedyną osobą, która ma odwagę rozmawiać z nim o śmierci i której Oskar ufa, jest wolontariuszka Róża. Wpada ona na pomysł, by Oskar potraktował każdy dzień z tych, jakie mu jeszcze pozostały, jak 10 lat życia. Także za jej namową zaczyna też pisać listy do "wielce szanownego Pana Boga", w którego nie wierzył ani on, ani jego rodzina. Z każdym dniem Oskar i z każdym listem jest coraz bardziej pogodzony z myślą o śmierci. Nie rozpacza i nie żałuje życia, wszak dane mu będzie przeżyć 110 lat! W tym czasie zdążył dorosnąć, doświadczył, czym jest miłość, zdążył ożenić się i wreszcie zestarzeć. Jego listy, wzruszające, ciepłe, a często wręcz zabawne, opowiadają o trudnym dorastaniu, radościach i udrękach każdego etapu życia. Wszystko to z perspektywy dziesięcioletniego chłopca.

Eric Emmanuel Schmitt starał się spojrzeć na świat oczami wrażliwego dziecka, które ma świadomość, że niedługo umrze i jest pogodzone z tą myślą. Gdy mowa jest o uczuciach i to tak bolesnych, często oczekujemy dużych emocji, patosu, podniosłych sformułowań; tu zaś mamy krótką prostą formę zwięzłą opowieść. Po cóż mnożyć niepotrzebnie słowa, gdy są do przekazanie oczywiste i proste prawdy. Właśnie chyba ta prostota, a czasem nawet infantylność dotycząca rzeczy tak bardzo smutnych sprawiają, że historia ta tak wzrusza, że wydaje się nam mniej przygnębiająca. Owe prawdy może dzięki temu nie giną w potoku słów i łatwiej je zapamiętać!
Serdecznie polecamy!