Żywa lekcja historii - „Etos i kultura średniowiecza”

Kategoria: Koło misyjno-maryjne Opublikowano: niedziela, 16 wrzesień 2018 Aneta Miodek

Diakon Karol Goc, odbywający praktyki studenckie w naszej szkole, podzielił się z uczniami swoimi pasjami i zainteresowaniami historycznymi. Podczas żywej lekcji historii zorganizowanej na scenie auli szkolnej, przy pomocy opowiadania, lecz przede wszystkim rekwizytów, przybliżył nam fenomen szeroko rozumianej rekonstrukcji historycznej.

Jako członek Bractwa Rycerskiego Kruk Starostwa Rabsztyńskiego uczestniczył w wielu turniejach rekonstrukcyjnych, a także brał udział w jednym z największych przedsięwzięć rekonstrukcyjnych w Europie, jaką jest bitwa pod Grunwaldem.
Poznając średniowiecze zetknęliśmy się z terminami, które na trwałe weszły do naszej kultury: rycerski honor, bycie czyjąś damą serca, etyka walki, ale i hasłami, chociażby słynnym: „Polegać jak na Zawiszy”. W średniowieczu, w parze ze sprawnością fizyczną szły nakazy etyczne i dopiero ich przestrzeganie czyniło z mężczyzny rycerza! W telegraficznym skrócie zapoznaliśmy się też ze zwyczajami dotyczącymi ubiorów, kolorów oraz materiałów używanych podczas barwnej średniowiecznej epoki, jak również defensywnym, a także ofensywnym rynsztunkiem, czego namiastkę widać na załączonych do artykułu zdjęciach. Największym zainteresowaniem cieszyły się elementy zbroi rycerskiej, którą uczniowie mogli nie tylko obejrzeć, ale nawet przymierzyć. Koniec prezentacji uwieńczyła gra na rogu krowim i bawolim, które w średniowieczu pełniły rolę sygnału porozumiewawczego.
Historia jest nauczycielką życia; oby cechy i wartości średniowiecznych rycerzy pociągały również nas do służby Ojczyźnie, honorowego postępowania, odwagi, solidności, prawdomówności, wierności danym obietnicom… Niech na słowie każdego z nas można polegać jak na Zawiszy, polskim rycerzu, który dzielnie walczył w obronie Ojczyzny, a dla wielu pokoleń Polaków stał się symbolem cnót rycerskich: niewzruszonej odwagi i nadzwyczajnej słowności!