Inauguracja Teatromanów

Kategoria: Teatromani Szóstki Opublikowano: niedziela, 23 wrzesień 2018 Ewa Matysek

W sobotę 22.09.2018 r. Teatromani 6-stki pod opieką nauczycielek: E. Rudzkiej i E. Matysek wybrali się do stolicy Dolnego Śląska. Tutaj w Teatrze Polskim zainaugurowaliśmy sezon 2018/2019 Teatromanów. Na deskach wrocławskiego teatru obejrzeliśmy komedię "Francuska niespodzianka" w reżyserii Cezarego Morawskiego. W roli głównej wystąpiła dla nas gościnnie Aleksandra Chapko. Francuska niespodzianka to sztuka o niedzielnym podrywaczu, który przyłapany przez żonę z kochanką, próbuje za wszelką cenę zatuszować przed nią cel ich spotkania. Usiłując rozwiać podejrzenia żony, kłamie, że dziewczyna, z którą się spotkał, to jego córka... Jedno kłamstwo pociąga za sobą drugie, a całej sytuacji nie ułatwia żona, która od samego początku wie, jakie były zamiary jej męża. To sztuka, w której wielki kłamca wpada w swoją pułapkę.

To był wartościowy dzień. Teatr stanowi nie tylko wspaniałą rozrywkę, ale w niesamowity sposób otwiera przed ludźmi nowe możliwości. Przełamuje lęki, buduje poczucie własnej osobowości, kształtuje i pielęgnuje poprawną mowę, rozwija wyobraźnię i intelekt, daje możliwość ciągłego obcowania w różnych grupach. Nikt nie może powiedzieć, że nie lubi teatru. Bo tak, jak patrząc przez to samo okno, każdy z nas dostrzeże coś innego, tak patrząc na tę samą scenę, jedna osoba dostrzeże piękne kostiumy, inna wspaniałą grę, inna dekoracje, a kolejna jeszcze coś innego.Te wrażenia przeniesie na innych, będzie wdawać się w dyskusje, oceniać. Z biernego widza stanie się aktywnym członkiem społeczeństwa.
W dzisiejszym skomputeryzowanym świecie bardzo ważne jest, aby wprowadzać teatr w życie od najmłodszych lat. Tu nie wszystko się świeci, mówi i oddziałuje na nasz umysł w sposób bierny – siedzimy i patrzymy na ciągle zmieniające się obrazki w telewizorze. Tu odwrotnie – trzeba wysilić swoją wyobraźnię, aby uwierzyć, że ten robak z gąbki może być prawdziwy, a ta pani na scenie jest najprawdziwszą królewną. Tu świat wyobraźni nie ma żadnych ram, możemy dowolnie weń wchodzić i wychodzić. I taką okazję dają wyjazdy do polskich teatrów cieszące się ogromnym zainteresowaniem od lat w naszej szkole. Serdecznie zapraszamy miłośników teatru: rodziców i uczniów o przyłączenie się do naszego grona.