Sztuka bycia razem, czyli Wakacje z Bogiem w Zakopanem

Kategoria: Koło misyjno-maryjne Opublikowano: wtorek, 07 październik 2014 Aneta Miodek

W 51-osobowej wspólnocie w stolicy Tatr z radością przeżyliśmy kolejny  wakacyjny turnus zorganizowany przez Parafię św. Barbary w Sosnowcu, (w oazie wzięło udział 34 uczniów z SP nr 6). Każdy z 11 rekolekcyjnych dni spędziliśmy rozważając poszczególne tajemnice różańca św.

W tej wakacyjnej szkole Maryi uczyliśmy się razem z Nią wpatrywać w Jezusa i wsłuchiwać w Jego słowa słyszane każdego dnia podczas Eucharystii. W pobliżu naszego ośrodka w Zakopanem znajdują się piękne szlaki turystyczne Tatrzańskiego Parku Narodowego. Odwiedziliśmy Krzeptówki z sanktuarium M. B. Fatimskiej, Kalatówki z chatą św. Brata Alberta Chmielowskiego, sanktuarium Cudownego Medalika na Olczy, Pęksowy Brzyzk, Kuźnice z Centrum Edukacji Przyrodniczej, kolejką krzesełkową wyjechaliśmy na Harendę, zdobyliśmy Gubałówkę. Cieszyliśmy się też innymi atrakcjami stolicy Tatr – kąpielami w Aqua Parku z wodami termalnymi, spacerami po Krupówkach, kibicowaliśmy trenującym polskim skoczkom na Wielkiej Krokwi, zwiedziliśmy muzeum Stanisława Marusarza – polskiego skoczka narciarskiego, czterokrotnego olimpijczyka, wicemistrza świata w skokach w Lahti  (1938).

W naszym programie były też różnorodne konkursy z nagrodami, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się rozgrywki i konkurencje sportowe, pogodne wieczory przy ognisku i dyskoteki.

Tatrzańskie szlaki i górska przyroda to pejzaż, w którym łatwiej dostrzec piękno, poddać się refleksji, usłyszeć zaproszenie do głębszej przyjaźni ze Stwórcą i stworzeniem. Wspólne wędrowanie to okazja do prawdziwej integracji, czyli bycia razem, a nie tylko obok siebie. Na wyjeździe przecież nikt nie jest jedynakiem, ale ma „oazowe rodzeństwo”. Sztuka życia we wspólnocie wymaga życzliwości, otwartości i serdeczności, a o te postawy w codzienności wcale nie jest łatwo. Uczyliśmy się dzielić z innymi własnym czasem, dobrym słowem, uśmiechem, otwartością na potrzeby innych, współczuciem. Odkrywaliśmy z zachwytem, że Pan Jezus przemawia do nas nie tylko w naszym wnętrzu, ale także przez słowa, gesty, postawy innych. Mamy  nadzieję, że wysiłek fizyczny i „gimnastyka duchowa” będzie owocowała zdrowiem duszy i ciała cały rok.

Wszystkie dzieci, które uczestniczyły w wakacyjnym turnusie oazowym oraz te, które pragną z nami pojechać na pielgrzymkę zapraszamy na Powakacyjny Dzień Wspólnoty do Czernej w sobotę - 27 września. Bliższe informacje można uzyskać u s. Jozueli. Chcemy spotkać się razem i wspólnie pokłonić Matce Bożej, zawierzając Jej wszystkie nasze sprawy rodzinne i szkolne. Niechaj piękno Maryi ciągle nas pociąga…