E-ZASOBY
Jak znaleźć ciekawą i wartościową książkę?
Jak znaleźć ciekawą i wartościową książkę wśród tylu dostępnych publikacji na rynku? Skąd wiedzieć, że udostępniane w niej treści są zgodne z oczekiwaniami i tym samym zaspokoją nasze potrzeby? Biblioteka szkolna postanowiła zmierzyć się z tymi pytaniami i dostarczyć kilku dobrych źródeł, na których znajdują się wypowiedzi ekspertów, znawców literatury, pasjonatów lub przygotowane przez nich wykazy z recenzjami. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami :)
Audiobooki - lektury
Zachęcamy uczniów do poznawania treści lektur nie tylko poprzez ich czytanie, ale również słuchanie. Poniżej przedstawiamy zestawienie stron, na których można znaleźć audiobooki lektur szkolnych i nie tylko :)
Audiobooki dla dzieci
Biblioteka szkolna zachęca uczniów młodszych, rodziców oraz nauczycieli do korzystania z bezpłatnych audiobooków dla dzieci dostępnych w Internecie. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym zestawieniem.
Lektury
Zachęcamy wszystkich uczniów, którym nie udało się wypożyczyć lektur szkolnych do korzystania z e-publikacji, które są dostępne na stronach internetowych:
1) https://lektury.gov.pl/ - Lektury.gov.pl to realizacja postulatu budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych. Projekt został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.
2) https://wolnelektury.pl/ - Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej.
3) https://literat.ug.edu.pl/books.htm - Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej - Realizowana w ramach projektu UNESCO "Biblioteka Wirtualna klasycznych tekstów literatury świata"
4) http://literat.ug.edu.pl/ - Biblioteka oferuje e-booki w formacie html, część zbiorów w postaci plików dźwiękowych w formacie mp3, RM oraz w dziale „Kultura i literatura” materiały ilustracyjne.
5) https://fbc.pionier.net.pl/ - Federacja Bibliotek Cyfrowych to serwis internetowy, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury. Instytucje takie jak biblioteki, archiwa czy muzea udostępniają swoje zbiory on-line w postaci cyfrowej, uprzednio je digitalizując. Czynią to poprzez serwisy zwane bibliotekami, archiwami czy muzeami cyfrowymi.