Jak znaleźć ciekawą i wartościową książkę?

Kategoria: E-ZASOBY Opublikowano: czwartek, 16 kwiecień 2020 świetlica

Jak znaleźć ciekawą i wartościową książkę wśród tylu dostępnych publikacji na rynku? Skąd wiedzieć, że udostępniane w niej treści są zgodne z oczekiwaniami i tym samym zaspokoją nasze potrzeby? Biblioteka szkolna postanowiła zmierzyć się z tymi pytaniami i dostarczyć kilku dobrych źródeł, na których znajdują się wypowiedzi ekspertów, znawców literatury, pasjonatów lub przygotowane przez nich wykazy z recenzjami. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami :)

 

 

1. Biblioteka książkę poleca w Telewizji Lokalnej TVLhttps://www.youtube.com/user/TVLtarnobrzeg/search?query=biblioteka - filmy udostępniane na kanale YouTube. Bibliotekarze z różnych bibliotek prezentują wybrane przez siebie książki, czytają ich fragmenty, ukazują postać autora. W krótkich, kilkuminutowych filmach prezentują książki, które warto przeczytać zarówno przez młodszych czytelników jak i osoby dorosłe. 


2. Cała Polska czyta dzieciom https://calapolskaczytadzieciom.pl/ - Strona poświęcona szczególnie książkom dla młodego czytelnika. Szczególną uwagę należy zwrócić  na Złotą Listę czyli listę książek polecanych przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" https://calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista/lista-ksiazek-polecanych-przez-fundacje-abcxxi-cala-polska-czyta-dzieciom/ - lista prezentuje książki w podziale dla czytelników od 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16 i powyżej lat. Znajdują się tam również pozycje polecane dla dorosłych. 

 

3. BiblioNETka.pl https://www.biblionetka.pl/ - BiblioNETka została pomyślana jako serwis dla osób lubiących czytać i poszukujących informacji o książkach. Zawiera KatalogRecenzje książek napisane przez użytkowników, Komentarze dotyczące recenzji oraz Forum - miejsce na dyskusje przede wszystkim o książkach. Jest również Czytatnik - miejsce, gdzie użytkownicy serwisu mogą dzielić się swobodnymi refleksjami na temat swoich lektur oraz zamieszczać własne utwory literackie.

 

4. Mały Pokój z Książkami  https://poczytajmi.blog/ - Blog poświęcony literaturze dla dzieci i młodzieży. Istnieje od 2006 roku i jest najprawdopodobniej jednym z najstarszych blogów o tej tematyce. Autorka prezentuje w nim wybrane książki, które omawia, komentuje i przedstawia w ciekawy sposób. 

 

5. Bajkochłonka.pl https://bajkochlonka.pl/ - pięknie recenzowane książki szczególnie dla młodszych czytelników. Autorka pisze o sobie "Bajki chłonę jak gąbka wodę. Pożeram te z ilustracjami, jak i te trochę bardziej poważne. Mam w swoim domu prawdziwe archiwum bajek z całego świata i bardzo chcę się z Wami nimi podzielić."

 

Warto przejrzeć zamieszczone źródła z wielu powodów, żeby np.:
- znaleźć ciekawą książkę, by ją przeczytać,
- poznać bieżącą literaturę dla dzieci i młodzieży,
- znaleźć pomysł na prezent,
- porównać własną opinię na temat danej książki itd.

Zachęcamy gorąco do śledzenia pojawiających się nowych wpisów prezentujących ciekawe książki :)

Oprac. K. Kulesa

 

Odsłony: 142