Szkoła Podstawowa nr 6
 im. Juliusza Słowackiego
 ul. Wawel 13
 41-200 Sosnowiec
  telefon/fax: 32 266 58 85
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 6 
ul. Legionów 21
41-200 Sosnowiec
 telefon/fax: 32 266 52 78
  e-mail: sTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook_page_plugin

Lekcja regionalizmu

Kategoria: Zajęcia pozalekcyjne Opublikowano: czwartek, 10 maj 2018 Ewa Matysek

W ramach lekcji z regionalizmu 8 maja 2018 r. uczniowie klas: 2c i 2d wraz z wychowczyniami: mgr E. Imiolczyk i mgr E. Rudzką zwiedzili sosnowiecką Cerkiew. Lekcję o prawosławiu i powstaniu cerkwi przedstawił młodzieży ksiądz Sergiusz.
Myśl o jej budowie po raz pierwszy pojawiła się w 1887. Zorganizowano składkę wśród sosnowieckich i łódzkich przemysłowców – ludzi tak zasłużonych dla rozwoju Sosnowca, jak: Schoenowie, Heinrich Dietel, Gamper, Kunitzy i in. – przeważnie ewangelików bądź wyznania mojżeszowego, którym zależało na dobrych układach z rosyjską władzą.

Działkę otrzymano bezpłatnie od kolei warszawsko - wiedeńskiej. 15 sierpnia 1888 położono kamień węgielny, a już 28 listopada roku następnego, świątynia została poświęcona przez biskupa lubelskiego Flawiana. Patronkami nowej cerkwi zostały: Wiera, Nadieżda i Liubow', córki św. Zofii, męczennice z czasów Hadriana. Budowa przebiegła bardzo szybko. Współcześnie cerkiew stanowi jedną z wizytówek naszej Małej Ojczyzny. Warto dodać, że wszyscy uczniowie zwiedzili wnętrza Cerkwi po raz pierwszy.

Odsłony: 1467

Kampanie i programy