Szkoła Podstawowa nr 6
 im. Juliusza Słowackiego
 ul. Wawel 13
 41-200 Sosnowiec
  telefon/fax: 32 266 58 85
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 6 
ul. Legionów 21
41-200 Sosnowiec
 telefon/fax: 32 266 52 78
  e-mail: sTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook_page_plugin

Z wizytą w Pałacu Dietla

Kategoria: Zajęcia pozalekcyjne Opublikowano: czwartek, 10 maj 2018 Ewa Matysek

W dniu 9 maja 2018 r. uczniowie klas: 2a, 2e, 2h wraz z nauczycielkami historii: mgr E. Imiolczyk i mgr E. Rudzką zwiedzili Pałac Dietla. Jest to jeden z najbardziej okazałych obiektów Sosnowca i Zagłębia, XIX - wieczny, dawny Pałac Dietla, po kilkunastu latach konserwacji i remontu, odzyskał swój dawny blask, utracony w mrocznych, powojennych latach.


Henryk Dietel (1838-1911) współzałożyciel zakładów w Werdau, pochodzący z Saksońskiej rodziny przemysłowców przybył na zaproszenie cara do Sosnowca w czasie zaboru rosyjskiego w czerwcu 1878 roku, gdzie na przekazanych terenach założył przędzalnię wełny czesankowej. Równocześnie z budową swoich zakładów, rozpoczął budowę rodzinnego domu. W połowie lat osiemdziesiątych XIX wieku niewielki dom mieszkalny zostaje przebudowany, do jednopiętrowego budynku o podłużnym planie i zostaje dobudowana neorenesansowa bryła pałacu. Do dnia dzisiejszego Pałac Dietla stanowi wizytówkę Sosnowca wartą uwagi. Lekcja historii odbyła się w ramach pozalekcyjnych zajęć z regionalizmu, a celem jej było przybliżenie młodzieży postaci Henryka Dietla - czołowego przemysłowca naszej Małej Ojczyzny. To kolejna wartościowa lekcja historii.

 

Odsłony: 1570

Kampanie i programy