Szkoła Podstawowa nr 6
 im. Juliusza Słowackiego
 ul. Wawel 13
 41-200 Sosnowiec
  telefon/fax: 32 266 58 85
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 6 
ul. Legionów 21
41-200 Sosnowiec
 telefon/fax: 32 266 52 78
  e-mail: sTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook_page_plugin

Z wizytą w sosnowieckiej cerkwi

Kategoria: Zajęcia pozalekcyjne Opublikowano: środa, 23 maj 2018 Ewa Matysek

W ramach lekcji z regionalizmu dnia 22 maja 2018 r. uczniowie klas: 2b, 2f, 2g wraz z nauczycielkami: E. Imiolczyk i E. Rudzką zwiedzili CERKIEW prawosławną pw.św.Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu. Świątynia poświęcona w roku 1889 zbudowana jest z czerwonej cegły i betonu. Nietuzinkową ciekawostką jest czteropiętrowa dzwonnica umieszczona nad sklepieniem. Fundatorem ośmiu dzwonów jest Henryk Dietel.

Dębowy ikonostas, czyli ścianę z ikonami wykonał moskiewski mistrz Lebiediew, a fundatorami tego dzieła byli Schoenowie. Urokliwy wystrój wnętrza nie uległ zasadniczym zmianom od ponad wieku. Dzisiaj jednak sosnowiecka cerkiew działa w innych realiach, jest jedyną świątynią prawosławną w całej aglomeracji śląskiej. W parafii spotykają się różne narody i odmienne tradycje, cerkiew jest domem dla Polaków, Rosjan, Ukraińców, Białorusinów czy Łemków. Dzięki lekcji z regionalizmu młodzież po raz pierwszy zwiedziła wnętrza cerkwi oraz uczestniczyła w wykładzie ks. Mikołaja na temat różnic między prawosławiem a religią rzymskokatolicką. To była ciekawa lekcja historii w terenie. 

Odsłony: 1587

Kampanie i programy