Teatromani w Grotesce

Kategoria: Teatromani Szóstki Opublikowano: sobota, 15 czerwiec 2019 Nadhi

Z inicjatywy Pani Elżbiety Rudzkiej piątkowe popołudnie miłośnicy teatru naszej szkoły spędzili w Krakowie.  Na deskach Teatru Groteska obejrzeli spektakl wg Michaiła Bułhakowa "MISTRZ I MAŁGORZATA".

Powieść Michaiła Bułhakowa bez wątpienia jest dziełem różnorodnym i bogatym pod każdym względem. Obok wątków tragicznych, politycznych, miłosnych czy filozoficznych obecne są w nim również humor i groteska. Sam pomysł sprowadzenia do Moskwy szatana i jego świty wydaje się dość zabawny, lecz pisarz dodatkowo obdarzył tych bohaterów cechami, zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi, które jeszcze bardziej potęgują ich groteskowość.

Opowieść o szatanie, „który wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro” weszła do kanonów arcydzieł światowej literatury. Jaka jest wersja Groteski? Na pewno diabelska, bo głównymi animatorami spektaklu są członkowie świty Wolanda. Na pewno wybiórcza, bo nie opowiada wszystkich wątków książki. I na pewno bardzo indywidualna, dlatego że głównym narratorem spektaklu jest jedna postać – wpędzony w szaleństwo, uwikłany w tragikomiczny splot wydarzeń poeta Iwan Bezdomny.
To było wartościowe popołudnie. Serdecznie polecamy!

mistrzimalgorzata19_1.jpg mistrzimalgorzata19_2.jpg mistrzimalgorzata19_3.jpg

Odsłony: 1252