Szkoła Podstawowa nr 6
 im. Juliusza Słowackiego
 ul. Wawel 13
 41-200 Sosnowiec
  telefon/fax: 32 266 58 85
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 6 
ul. Legionów 21
41-200 Sosnowiec
 telefon/fax: 32 266 52 78
  e-mail: sTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook_page_plugin

9 MAJA obchodzimy Dzień Europy

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: sobota, 09 maj 2020
Aneta Miodek
Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950. Według uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach Unii Europejskiej.

DZIEŃ ZWYCIĘSTWA

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: piątek, 08 maj 2020
Aneta Miodek

Dziś, 8 maja przypada Narodowe Święto Zwycięstwa. Dzień Zwycięstwa to święto, obchodzone w wielu europejskich krajach. Ustanowione zostało na pamiątkę zakończenia II wojny światowej. Dawniej znane jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowione w Polsce dekretem z 8 maja 1945 r. zatwierdzonym przez Krajową Radę Narodową było obchodzone 9 maja. Obecnie, zgodnie z ustawą z 2015 r. Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzimy każdego roku 8 maja.

229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: wtorek, 28 kwiecień 2020
Aneta Miodek

Uznawana za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję. Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego.

Czytaj więcej...

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: środa, 04 marzec 2020
Aneta Miodek

"Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba..."
(Danuta Siedzikówna -Inka)

Dnia 3 marca 2020r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Rangę uroczystości podnieśli przybyli goście: Prezydent Miasta Sosnowca – pan Arkadiusz Chęciński, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca – pan Zbigniew Byszewki, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Sosnowiec – pan Stanisław Lis, Wice Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych - pan Stanisław Piasecki, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie podpułkownik pan Andrzej Kłuś, Wiceprezes Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – pan Jan Musiał, Przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Oddział Sosnowiec z Prezesem majorem w stanie spoczynku panem Zygmuntem Ociepką oraz panem Zenonem Tokarskim, Przedstawiciel Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach major pan Andrzej Ożga, przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. AK ze Szkoły Podstawowej Nr 32 Sosnowcu wraz z opiekunem.

Czytaj więcej...

75 rocznica zabójstwa rodziny Mackiewiczów

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: piątek, 14 luty 2020
Aneta Miodek

12 lutego 2020 r. Szkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej wraz z opiekunem uczestniczył w obchodach 75 rocznicy zabójstwa rodziny Mackiewiczów. Tragedia ta miała miejsce w lutym 1945 roku , a sprawcami byli przedstawiciele ludowego rządu. Mieczysław Mackiewicz był ostatnim dyrektorem kopalni Dorota w Niemcach.

Czytaj więcej...

157 rocznica POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: piątek, 07 luty 2020
Aneta Miodek

W czwartek 6 lutego 2020r. członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z opiekunem wzięli udział w miejskich obchodach 157 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO. Z 6 na 7 lutego 1863r. oddział Apolinarego Kurowskiego stoczył bitwę o Sosnowiec. Uroczystości odbyły się przed dworcem PKP w Sosnowcu, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica.  Wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski, złożyliśmy kwiaty przed tablicą pamiątkową, w hołdzie powstańcom z 1863 roku. To była cenna lekcja współczesnego patriotyzmu.

Czytaj więcej...

157 rocznica POWSTANIA STYCZNIOWEGO W SOSNOWCU

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: wtorek, 04 luty 2020
Aneta Miodek

1 lutego 2020 r. członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej uczestniczyli w miejskich obchodach 157 rocznicy POWSTANIA STYCZNIOWEGO W SOSNOWCU. Uroczystości odbyły się w dzielnicy Sosnowca - Maczki. To właśnie stąd oddziały powstańcze pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego ruszyły w kierunku centrum miasta, by zwyciężyć bitwę o dworzec i na kilkanaście dni przejąć władzę w Sosnowcu.

Czytaj więcej...

Zapal Światło Wolności

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: piątek, 13 grudzień 2019
Aneta Miodek

13 grudnia 2019r. w 38 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zachęcamy do udziału w akcji „Zapal światło wolności”. W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Symboliczne Światło zapłonie także w oknach prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął patronat honorowy nad akcją.

Czytaj więcej...

Narodowe Święto Niepodległości

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: środa, 13 listopad 2019
Aneta Miodek

Dnia 12 listopada 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. W 1918 roku, 11 listopada, nasza ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po latach niewoli stało się niepodległe i wolne od zaborców. Kolejna rocznica odzyskania niepodległości, uświadamia nam, że jest to najważniejszy dzień w historii naszego kraju. W związku z tym mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów naszej szkoły.

Czytaj więcej...

OBCHODY 101 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: wtorek, 12 listopad 2019
Aneta Miodek

11 listopada 2019r. Szkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej wziął udział w miejskich obchodach Narodowego Dnia Niepodległości. Uroczystości miały miejsce przy kościele św. Joachima w Sosnowcu - Zagórzu. Rangę uroczystości podnieśli przybyli na nią goście: Arkadiusz Chęciński (Prezydent Sosnowca), Mateusz Bochenek (poseł na Sejm) Stanisław Lis (przedstawiciel sosnowieckiego Związku AK), radni miasta, harcerze oraz mieszkańcy Sosnowca.

Czytaj więcej...

Podkategorie

Kampanie i programy