Szkoła Podstawowa nr 6
 im. Juliusza Słowackiego
 ul. Wawel 13
 41-200 Sosnowiec
  telefon/fax: 32 266 58 85
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Klasy VII oraz

 opoddziały Gimnazjum nr 16
ul. Legionów 21
41-200 Sosnowiec
 telefon/fax: 32 266 52 78
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook_page_plugin

Finałowa Gala Konkursu Historycznego

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: niedziela, 23 wrzesień 2018
Ewa Matysek

''Tak jak kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL,
tak prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej''
20 września 2018 roku laureaci II stopnia 9. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy...'' zostali zaproszeni na Warszawy na Finałową Galę zwieńczającą konkurs. Wśród 63 laureatów z całej Polski znalazło się aż 8 uczniów naszej placówki, a wśród nich: Martyna Taszakowska, Igor Flak, Emilia Zaporowska, Kamila Gleń, Jagoda Zub, Kinga Sztaba, Wiktoria Nowakowska i Paulina Rokicka.

Czytaj więcej...

17.09.1939 - PAMIĘTAMY

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: poniedziałek, 17 wrzesień 2018
Ewa Matysek

W dniu dzisiejszym członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. AK wraz z opiekunką mgr Elżbietą Rudzką wzięli udział w miejskich uroczystościach upamiętniających 79. rocznicę napaści ZSRR na nasz kraj. W historiografii radzieckiej miała ona określenie jako "wyzwoleńczy pochód Armii Czerwonej", a w obecnej rosyjskiej - "radziecka inwazja na Polskę" .
Jej skutkiem był tzw.: IV rozbiór Polski.

Czytaj więcej...

Wycieczka edukacyjna Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: niedziela, 16 wrzesień 2018
Ewa Matysek

W dniach 9 -14 września 2018 r.  laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy...": Emilia Kozieł, Sonia Dajlidżienko, Martyna Rokita wraz z opiekunką mgr Elżbietą Rudzką wzięły udział w wyjeździe edukacyjnym na Litwę i Łotwę. Wyjazd był nagrodą za wykonanie pracy historycznej upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej. Organizatorami konkursu był IPN Warszawa, Muzeum Katyńskie oraz fundacja PKO BP. Celem wyjazdu było poznanie historii państw bałtyckich, miejsc związanych z dziejami państwa polskiego oraz poszerzanie informacji na temat wybitnych Polaków urodzonych na kresach wschodnich.

Czytaj więcej...

Nagrodzeni w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: środa, 13 czerwiec 2018
Ewa Matysek

Znamy laureatów 9. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego oraz Muzeum Katyńskim. Zadaniem uczestników konkursu ( uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych) było stworzenie karty z albumu, poświęconej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Komisja Konkursowa, oceniając nadesłane prace, brała pod uwagę m.in. stronę merytoryczną pracy, jej projekt graficzny, estetykę, ale również oryginalność pomysłu. Do Instytutu Pamięci Narodowej wpłynęło 260 prac konkursowych.

Czytaj więcej...

Katyń. Ostatni świadek

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: czwartek, 31 maj 2018
Ewa Matysek

Z inicjatywny Szkolnego Klubu Historycznego im. AK w dniu 29 maja 2018 r. uczniowie klas gimnazjalnych: 2c i 3f wraz z nauczycielkami: B. Rokitą i E. Rudzką wybrali się do kina Cinema City na "Katyń. Ostatni świadek". Film odsłania kulisy jednej z najbardziej poruszających historii czasów II wojny światowej - ukrywanej przez lata prawdzie o zbrodni katyńskiej.

Czytaj więcej...

Marsz Rotmistrza Pileckiego

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: niedziela, 13 maj 2018
Ewa Matysek

W niedzielne popołudnie 13 maja 2018 r. ulicami Sosnowca przeszedł Marsz ku czci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak co roku tak i w tym nie zabrakło na nim przedstawicieli Szkolnego Klubu im. Armii Krajowej wraz z opiekunką mgr Elżbietą Rudzką. Marsz został zorganizowany z inicjatywy pani poseł Ewy Malik, a obecni byli na nim przedstawiciele min.: ŚZŻAK , IPN, Policji ,Gazety Polskiej oraz Sosnowiczanie. Warto dodać, że byliśmy jedyną wśród sosnowieckich szkół tak licznie reprezentowaną przez młodzież. W skład pocztu sztandarowego naszej szkoły weszli: Piotr Matysek, Alicja Kolańczyk i Milena Pogan.

Czytaj więcej...

Historyczny sukces Juiliana Litwina

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: niedziela, 13 maj 2018
Ewa Matysek

Julian Litwin - uczeń klasy 2f zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym " Sztafeta pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej ". W nagrodę laureat uczestniczył w wyjeździe edukacyjnym „Wyjazd Pamięci” do Austrii (maj 2018 r.), podczas którego zwiedził miejsca pamięci ważne dla polskiej historii, m.in. Mauthausen, Gusen, Melk, Kahlenberg, Zamek Hartheim, Linz oraz wziął udział w międzynarodowych uroczystościach rocznicowych wyzwolenia systemu obozów Mauthausen-Gusen. Opiekunem ucznia jest mgr Elżbieta Rudzka. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów historycznych!

Czytaj więcej...

8 maja - rocznica zakończenia II wojny światowej

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: czwartek, 10 maj 2018
Ewa Matysek

W dniu 8 maja 2018 r. Szkolny Klub Historyczny im. AK wraz z mgr Elżbietą Rudzką wziął udział w miejskich obchodach patriotycznych, w związku z przypadającą w tym roku 73 rocznicą zakończenia II wojny światowej. Uroczystości odbyły się na Cmentarzu przy ul.Smutnej przy zbiorowej mogile osób zamordowanych przez hitlerowców w dniach 4-6.09.1939 roku. Wśród 5 obecnych pocztów sztandarowych sosnowieckich szkół nasze gimnazjum reprezentowali: Julia Kaim, Sonia Dajlidzienko i Igor Flak. Oddanie hołdu zamordowanym sosnowiczanom jest współczesną lekcją patriotyzmu. 

Kolejna lekcja regionalizmu

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: sobota, 28 kwiecień 2018
Ewa Matysek

" Cudze chwalicie, swego nie znacie..."

W ramach lekcji regionalizmu po południu 26.04.2018 r. uczniowie klasy 2c wraz z wychowawczynią E. Rudzką wybrali się na spacer po naszej Małej Ojczyźnie. Młodzież odwiedziła znane im miejsca w Sosnowcu (a jak się okazało nieznane), poszerzając swoją wiedzę o ich historii. Między innymi: dom Szpilmana - znanego, światowego pianisty i kompozytora, miejsce po dawnej synagodze, cerkiew prawosławną, cmentarz prawosławny, ewangelicki z Mauzoleum Dietla, żydowski kirkut, rzymskokatolicki z grobem Matki Teresy Kierocińskiej ( Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata) przy ul. Gospodarczej. Poznawanie historii swojego miasta to ważny proces edukacji historycznej. Ważne, by uczniowie mieli świadomość, jak cenne są dzieje Sosnowca dla dzisiejszego rozwoju miasta. To kolejna cenna lekcja historii.

Czytaj więcej...

Katyń w historii i pamięci

Kategoria: Klub Armii Krajowej
Opublikowano: sobota, 28 kwiecień 2018
Ewa Matysek

W dniu 26 kwietnia 2018 r. przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej: Martyna Maj (2c), Milena Pogan (2h), Emilia Kozieł (2e) , Maria Jabczyńska (7d) wraz z opiekunką mgr Elżbietą Rudzką zostali zaproszeni na lekcję otwartą pt.: "Katyń w historii i pamięci", zorganizowaną przez zaprzyjaźniony Klub Historyczny działający przy SP nr 10. Ciekawa lekcja multimedialna odbyła się w Energetycznym Centrum Kultury im. Jana Kiepury w Sosnowcu.  Młodzież również miała okazję po raz kolejny spotkać się z członkami Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oddział Katowice, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami rodzinnymi. To była żywa lekcja historii. 

Czytaj więcej...

Podkategorie

Kampanie i programy