Szkoła Podstawowa nr 6
 im. Juliusza Słowackiego
 ul. Wawel 13
 41-200 Sosnowiec
  telefon/fax: 32 266 58 85
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 6 
ul. Legionów 21
41-200 Sosnowiec
 telefon/fax: 32 266 52 78
  e-mail: sTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook_page_plugin

80 rocznica napaści ZSRS na nasz kraj

Kategoria: Klub Armii Krajowej Opublikowano: wtorek, 17 wrzesień 2019 Aneta Miodek

17 września 2019r. członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wzięli udział w miejskich uroczystościach upamiętniających 80 rocznicę napaści ZSRS na nasz kraj. Uczennice wzięły udział we Mszy Świętej odprawionej przez ks. Michała Bordę - kapelana AK Oddział Sosnowiec w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych. Rangę uroczystości podnieśli przybyli na nią goście: p. Mateusz Bochenek - Przewodniczący Rady Miasta, Stanisław Lis i Jan Musiał - przedstawiciele ŚZŻAK Oddział Sosnowiec.

Naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice klas VIIId: Hanna Bańdo, Kinga Klimczyk, Nicole Pawlicka, Brygida Sierka, Zofia Szyluk, Małgorzata Szymik oraz Wiktoria Ziemska. Po mszy zgromadzeni przeszli do miejsca starego szybu „Dorota”. 
74 lat temu z zimną krwią zamordowano Mieczysława i Helenę Mackiewicz wraz z synami Jerzym i Bohdanem i ich kolegą Jerzym Piwowarczykiem. Następnie ciała ich wrzucono do szybu byłej kopalni „Stara Dorota”. Dziś w tym miejscu znajduje się krzyż wraz z tablicą:
„Tu w szybie Stara Dorota spoczywają ciała pomordowanych żołnierzy AK. Chwała bohaterom. Hańba mordercom”.
To była cenna lekcja patriotyzmu.

Odsłony: 260

Kampanie i programy