Szkoła Podstawowa nr 6
 im. Juliusza Słowackiego
 ul. Wawel 13
 41-200 Sosnowiec
  telefon/fax: 32 266 58 85
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 6 
ul. Legionów 21
41-200 Sosnowiec
 telefon/fax: 32 266 52 78
  e-mail: sTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook_page_plugin

75 rocznica zabójstwa rodziny Mackiewiczów

Kategoria: Klub Armii Krajowej Opublikowano: piątek, 14 luty 2020 Aneta Miodek

12 lutego 2020 r. Szkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej wraz z opiekunem uczestniczył w obchodach 75 rocznicy zabójstwa rodziny Mackiewiczów. Tragedia ta miała miejsce w lutym 1945 roku , a sprawcami byli przedstawiciele ludowego rządu. Mieczysław Mackiewicz był ostatnim dyrektorem kopalni Dorota w Niemcach.

Jego synowie współpracowali z Armią Krajową. Rodzina z niechęcią odnosiła się więc do nowych władz. 12 lutego do domu Mackiewiczów, gdzie przebywał również kolega synów Jerzy Piwowarczyk, zapukali milicjanci. To oni w piwnicy budynku przy ul. Klubowej dokonali zabójstwa. Dzień później ciała wrzucono do kopalnianego szybu, gdzie spoczywają do dzisiaj. Wydarzenie miało miejsce w dzielnicy Sosnowa - Ostrowy Górnicze, gdzie w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyła się uroczysta Msza Święta odprawiana przez księdza dr Michała Borda - kapelana Armii Krajowej w Sosnowcu.
Wychowanie patriotyczne odgrywa bardzo ważną rolę w naszej szkole i jest kultywowane przez Szkolny Klub Historyczny im. AK.  Celem wychowania patriotycznego jest między innymi: tworzenie więzi emocjonalnej dziecka z rodziną i rówieśnikami, dostrzeganie wartości i piękna swojego miasta, przygotowanie dzieci do pracy i życia w społeczeństwie, a przede wszystkim wykształcenie miłości i przywiązania do ojczystego kraju, jego tradycji i kultury. By być prawdziwym patriotą, trzeba  brać udział w życiu kulturalnym i społecznym naszego miasta i kraju.

Odsłony: 173

Kampanie i programy