Szkoła Podstawowa nr 6
 im. Juliusza Słowackiego
 ul. Wawel 13
 41-200 Sosnowiec
  telefon/fax: 32 266 58 85
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 6 
ul. Legionów 21
41-200 Sosnowiec
 telefon/fax: 32 266 52 78
  e-mail: sTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook_page_plugin

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Kategoria: Klub Armii Krajowej Opublikowano: środa, 04 marzec 2020 Aneta Miodek

"Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba..."
(Danuta Siedzikówna -Inka)

Dnia 3 marca 2020r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Rangę uroczystości podnieśli przybyli goście: Prezydent Miasta Sosnowca – pan Arkadiusz Chęciński, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca – pan Zbigniew Byszewki, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Sosnowiec – pan Stanisław Lis, Wice Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych - pan Stanisław Piasecki, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie podpułkownik pan Andrzej Kłuś, Wiceprezes Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – pan Jan Musiał, Przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Oddział Sosnowiec z Prezesem majorem w stanie spoczynku panem Zygmuntem Ociepką oraz panem Zenonem Tokarskim, Przedstawiciel Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach major pan Andrzej Ożga, przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. AK ze Szkoły Podstawowej Nr 32 Sosnowcu wraz z opiekunem.

Program akademii odsłaniał jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej pomijanych i zakłamywanych wydarzeń w XX-wiecznej historii naszej Ojczyzny. Żołnierze Wyklęci, zwani także niezłomnymi nie złożyli broni po 1945 roku, prowadzili nierówną walkę z nową sowiecką okupacją i komunistyczną władzą tzw. Polski Ludowej. Komuniści nie tylko skazywali na śmierć tych niezłomnych bohaterów, ale chcieli wymazać ich z pamięci Polaków.

Po uroczystej akademii pan Zygmunt Ociepka i pan Zenon Tokarski otrzymali z rąk Prezydenta Miasta Sosnowca pana Arkadiusza Chęcińskiego odznaczenia POLSKA NIEPODLEGŁA, natomiast Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych - pan Stanisław Piasecki odznaczył ww. GWIAZDĄ STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI.

Dzisiejszy dzień był wyjątkowy, to była piękna lekcja patriotyzmu, która uczy wrażliwości oraz pogłębienia wiedzy historycznej. Serdecznie dziękujemy przyjaciołom szkoły za wizytę i zapraszamy na kolejne patriotyczne spotkanie.

Odsłony: 252

Kampanie i programy