Nasz projekt "MATEMATYKA - Niezła sztuka ta nauka!" zdobył grant mFundacji

Kategoria: Matstrefa Utworzono: wtorek, 23 sierpień 2016

Nauczycielki matematyki (Gabriela Źrałek, Aneta Duda-Spandel i Agnieszka Bednarczyk) opracowały własny projekt edukacyjny, który przed wakacjami został przez naszą szkołę zgłoszony do konkursu grantowego w ramach III edycji Programu „mPotęga”. Z radością informujemy, że projekt "MATEMATYKA - Niezła sztuka ta nauka!" znalazł się wśród laureatów konkursu i otrzymał dofinansowanie mBanku na realizację w I semestrze roku szkolnego 2016/2017.

O projekcie

Nasz projekt ma na celu zachęcenie uczniów i rodziców do wspólnej matematycznej zabawy oraz pokazanie, że dzięki matematyce mogą powstać piękne rzeczy, oryginalne i ciekawe artystycznie. Przewidywany jest cykl zajęć praktycznych - warsztatów łączących matematykę ze sztuką, m.in: haft matematyczny, mozaika/parkietaż, tworzenie grafik matematycznych i geometrycznych krajobrazów, projektowanie i sklejanie dekoracyjnych form przestrzennych. Wszystkie zajęcia wspierane będą nowoczesnymi technologiami (tablice interaktywne z dostępem Internetu), część odbywać się będzie w pracowni komputerowej (z wykorzystaniem programów do projektowania). Projekt będzie wymagał od uczniów nie tylko wykorzystania posiadanej wiedzy matematycznej, ale ma też inspirować do poszukiwań nowych rozwiązań i informacji.

Drugim istotnym filarem projektu będzie zabawa z fotografią pod hasłem „Na tropie matematyki”. Uczniowie wraz z rodzinami będą poszukiwać zastosowań matematyki w swoim otoczeniu. W tym celu zorganizowany będzie też plener fotograficzny. Wyniki poszukiwań mają zostać uwiecznione przez dzieci i rodziców na zdjęciach o walorach artystycznych.

Ostatnim, podsumowującym etapem projektu będzie wybór najlepszych dzieł inspirowanych matematyką, powstałych w czasie trwania projektu. Autorzy tych prac (dzieci i rodzice) zostaną nagrodzeni w nietypowy sposób: ich dzieła staną się elementem wystroju szkoły. Najpiękniejsze fotografie, grafiki i krajobrazy matematyczne (powiększone do dużych formatów), hafty i mozaiki (oprawione w ramy), formy przestrzenne zwisające z sufitu będą stanowiły nowoczesną, nietypową galerię dzieł sztuki na szkolnym korytarzu. Wystawa swym pięknem i rozmachem ma podkreślać wagę i potęgę matematyki, jako królowej nauk.

O mPotędze

mPotęga to program grantowy prowadzony przez Fundację mBanku we współpracy z Fundacją Dobra Sieć.

Od 2016 r. jest to program ogólnopolski, skierowany do szkół, uczelni, stowarzyszeń, fundacji i bibliotek, których celem jest promowanie nauki matematyki w ciekawy i nieszablonowy sposób.

U podstaw „mPotęgi” leży potrzeba kształcenia umiejętności matematycznych u młodego pokolenia poprzez inspirowanie nauczycieli, rodziców, pasjonatów matematyki do poszukiwania kreatywnych sposobów poznawania przez dzieci i młodzież świata liczb.

Granty w wysokości od 2 do 8 tys. zł przyznawane są w dwóch kategoriach:

• dla projektów wspierających edukację dzieci w klasach 4-6 szkół podstawowych.
• dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Tegoroczna trzecia edycja programu grantowego mPotęga była pod wieloma względami wyjątkowa. Po raz pierwszy w historii programu swoje wnioski mogły składać podmioty z całego kraju, co zaowocowało niespotykaną dotąd skalą 880 nadesłanych zgłoszeń. Dzięki temu Fundacja mBanku przeznaczyła na dofinansowania rekordową kwotę 1,2 mln zł.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.mPotega.pl.

Odsłony: 1768