Podsumowanie projektu "Matematyka - niezła sztuka ta nauka!"

Kategoria: Matstrefa Utworzono: środa, 25 styczeń 2017

Tuż przed feriami zimowymi odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego „MATEMATYKA – niezła sztuka ta nauka!”, opracowanego przez nauczycielki matematyki - Gabrielę Źrałek, Anetę Dudę-Spandel i Agnieszkę Bednarczyk.

Projekt otrzymał dofinansowanie Fundacji mBanku i realizowany był od września ubiegłego roku, a jego głównym celem było zachęcenie uczniów i rodziców do wspólnej matematycznej zabawy oraz pokazanie, że dzięki matematyce mogą powstać piękne, oryginalne i ciekawe artystycznie rzeczy.

W ciągu czterech miesięcy odbył się szereg zajęć praktycznych/warsztatów łączących matematykę ze sztuką:

·      Na tropie matematyki - plener fotograficzny inspirowany matematyką,

·      Czy w moim domu mieszka matematyka? - rodzinna zabawa z aparatem fotograficznym, poszukiwanie matematyki we własnym domu,

·      Po nitce do matematyki - warsztaty z haftu matematycznego,

·      Geometryczne kobierce - warsztaty z projektowania parkietażu - mozaiki geometrycznej,

·      Korytarze w trójwymiarze - zajęcia z projektowania i sklejania dekoracyjnych form przestrzennych,

·      Cybermatematyka - zajęcia w pracowni komputerowej, tworzenie grafik matematycznych i geometrycznych krajobrazów.

Podczas trwania projektu uczniowie wykorzystywali posiadaną i nową wiedzę matematyczną do wykonania prac plastycznych, które następnie wzięły udział w konkursie. Ostatecznie zgłoszono:

·      220 zdjęć w kategorii: rodzinna zabawa Czy w moim domu mieszka matematyka?

·      119 zdjęć w kategorii: plener fotograficzny Na tropie matematyki

·      38 haftów matematycznych

·      25 parkietaży – mozaik matematycznych

·      24 grafiki komputerowe – geometryczne krajobrazy

·      36 własnoręcznie sklejonych wielościanów.

Łącznie nauczyciele otrzymali od uczniów aż 462 prace.

Końcowym etapem projektu był wybór najlepszych prac: haftów, mozaik, fotografii, grafik i form przestrzennych. Autorzy tych matematycznych dzieł sztuki zostali uhonorowani dyplomami podczas uroczystego apelu podsumowującego projekt. Każdy z nich otrzymał również na pamiątkę album najciekawszych prac uczniów powstałych w czasie trwania projektu "MATEMATYKA - Niezła sztuka ta nauka!".