"NARODOWE CZYTANIE" w Szkole Podstawowej nr 6

Kategoria: Nasze działania Opublikowano: środa, 07 wrzesień 2016 biblioteka6

Uczniowie naszej szkoły, w dniach 2 i 5 września br, pod opieką biblioteki szkolnej oraz nauczycieli wychowawców i języka polskiego także wzięli udział w ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania.

Na lekcjach języka polskiego starsi uczniowie czytali wspólnie fragmenty "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza. Dzieciom młodszym w klasach I-III wychowawczynie odczytały fragmenty "Orso", do których maluchy stworzyły kolorowe ilustracje. Powstanie z nich kolorowa galeria prac uczniowskich.
Ponadto uczniom została przybliżona idea Akcji Narodowego Czytania, a także sylwetka tegorocznego autora utworu "Quo Vadis" - Henryka Sienkiewicza.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później "Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

W ubiegłym roku, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim.

„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy.