Szkoła Podstawowa nr 6
 im. Juliusza Słowackiego
 ul. Wawel 13
 41-200 Sosnowiec
  telefon/fax: 32 266 58 85
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 6 
ul. Legionów 21
41-200 Sosnowiec
 telefon/fax: 32 266 52 78
  e-mail: sTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook_page_plugin

 

ODDZIAŁY DWUJĘZYCZNE 
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 6

W SOSNOWCU

 

Zapraszamy uczniów klas szóstych szkół podstawowych do rozpoczęcia nauki w naszych klasach dwujęzycznych.

Nauczanie w oddziałach dwujęzycznych funkcjonuje w naszej szkole od 1 września 2017 r. – od momentu reformy i wprowadzenia ośmioklasowej szkoły podstawowej. W oddziałach dwujęzycznych nauczyciel realizuje treści programowe z wybranych zajęć edukacyjnych w dwóch językach. Dwa przedmioty nauczania prowadzone są w języku polskim i języku angielskim (może to być chemia, fizyka, geografia, biologia, historia – odnosząca się do historii powszechnej lub matematyka) – wyboru przedmiotu dokonuje szkoła. Uczniowie w klasie 7 oddziału dwujęzycznego podzieleni są na mniejsze grupy i realizują 5 godzin nauki języka angielskiego oraz naukę języka niemieckiego. 

 • W tym roku szkolnym dwujęzycznie realizowane są dla obecnych klas 7 chemia i fizyka, dla klas 8 chemia, geografia. 
 • Tworzyć, rozpowszechniać i udostępniać wiedzę” – to dewiza pracy w  oddziałach dwujęzycznych.
 • Pracownie językowe to nowoczesne pracownie audiowizualne wyposażone w słuchawki,  tablice interaktywne, pomoce i materiały dydaktyczne, sprzęt CD. Stanowią one niezastąpione rozwiązanie  wspomagające naukę języka angielskiego i niemieckiego. Przyswajanie wiedzy zwiększa się w stosunku do tradycyjnego nauczania. 
 • Uczniowie z oddziałów dwujęzycznych co roku uczestniczą w obozach językowych EUROWEEK, wyjeżdżają na wycieczki zagraniczne, biorą udział w warsztatach językowych i spotkaniach organizowanych przez  wyższe uczelnie. 
 • Oddziały dwujęzyczne realizują autorski program nauczania języka angielskiego nastawiony na konwersację i praktyczną znajomość języka, a także na poszerzanie wiedzy o krajach anglojęzycznych, zwłaszcza na znajomość kultury brytyjskiej i jej historii. 
 • W każdym półroczu uczniowie czytają lekturę szkolną i wykonują na jej podstawie projekt i szereg innych zadań. 
 • Co roku uczniowie oddziałów dwujęzycznych przystępują do konkursów kuratoryjnych i zostają finalistami i laureatami z języka angielskiego. 
 • Niewątpliwie korzyścią uczenia się w oddziale dwujęzycznym jest możliwość opanowania języka angielskiego na wysokim poziomie z bogatym zasobem słownictwa z wielu dziedzin wiedzy oraz przełamanie strachu przed komunikowaniem się w języku obcym. 
 • Każdy uczeń oddziału dwujęzycznego może kontynuować edukację w najlepszych liceach z oddziałami dwujęzycznymi oraz w klasach Pre- B
 • Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania i uzdolnienia naukowe, artystyczne, społeczne i sportowe podczas dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. 
 • Uczniowie szkoły zawsze osiągają wysokie wyniki po sprawdzianie ósmoklasisty - powyżej średniej miasta, województwa, kraju.

 

MIGAWKI Z ŻYCIA KLAS DWUJĘZYCZNYCH

Katarzyna Kukla

Uczniowie klasy 7c wraz z wychowawcą  p. K.Kuklą wzięli udział w akcji społecznej Greenpeace "Adoptuj pszczołę 8 ". Głównym celem kampanii jest pomaganie pszczołom miodnym i dziko żyjącym. Adoptując pszczoły, działamy na rzecz dobrej i skutecznej ochrony zapylaczy!  Zapylanie roślin to jeden z najważniejszych mechanizmów pozwalających utrzymać życie na Ziemi. Praca pszczół, motyli trzmieli, i tysięcy gatunków innych zapylaczy pozwala rozmnażać się ogromnej liczbie roślin lądowych, będących pożywieniem zwierząt i ludzi. Niestety - owady są jednocześnie pierwszymi i największymi ofiarami trwającego kryzysu ekologicznego. Zapraszamy inne klasy do udziału w akcji. 

Katarzyna Kukla

Wiktor Gawor uczeń klasy VIIc obok obowiązków szkolnych chętnie oddaje się swojej nietypowej pasji. Wiktor od 3 lat prężnie działa w Młodzieżowej Sekcji Ratowniczej WOPR Sosnowiec, gdzie realizuje się jako młodszy ratownik. Uczeń bierze czynny udział w  zajęciach grupy ratowników, a także w różnych akcjach charytatywnych oraz działaniach praktycznych i teoretycznych z zakresu ratownictwa wodnego. Uczeń może pochwalić się I miejscem w drużynowych Potyczkach Śląskich Grup Ratowniczych i III miejscem w zawodach indywidualnych. Młodzieżowa Sekcja Ratownicza WOPR Sosnowiec to miejsce, gdzie młodzież pozyskuje umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, ratownictwa wodnego oraz podstaw nurkowania. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Katarzyna Kukla

Poezja daje szerokie możliwości na rozwój  fantazji oraz wyobraźni literackiej. Dla uczniów klas 7 dwujęzycznych Konkurs literacki „ Elfchen”  był okazją, aby w przyjemny sposób połączyć słowo, kreatywność i fotografię. Zadaniem uczniów było napisanie wiersza w języku niemieckim oraz jego interpretacja w języku polskim. Temat tegorocznej edycji  konkursu brzmiał: „Sekrety zimy”. Wszystkie prace konkursowe były ciekawe i przemyślane. 
I miejsce- Nadia Nowak
II miejsce- Julia Mika, Alicja Swoboda
III miejsce- Natalia Stępień, Alicja Cierniak
Wyróżnienie: Hanna Dolik, Kornelia Kaszubowska, Kornelia Grela

Serdecznie gratulujemy. Organizatorki konkursu: Alicja Janus, Katarzyna Kukla

 

Ewa Matysek

Sukcesy uczniów oraz wyniki nauczania są dumą naszej szkoły. Możemy się pochwalić wynikami egzaminu ósmoklasisty. Z języka angielskiego uczniowie SP6 zdobyli 77, 4%. Jest to rewelacyjny wynik, gdyż średnia w kraju wynosi 54%, w województwie śląskim 55%, a w mieście 58,38%. Wynik naszych uczniów plasuje się dużo powyżej średniej.
Uczniowie klas dwujęzycznych zdobywają także bardzo wysokie osiągnięcia między innymi w języku angielskim. Możemy poszczycić się laureatami Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego. Laureaci z ostatnich lat to: Urszula Łoboda, Barbara Piórkowska, Jan Bała oraz finaliści: Maja Rajfura, Katarzyna Kubica, Kinga Sztaba. Laureaci konkursu są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego, a finaliści otrzymują dodatkowe punkty.
Warto się uczyć w dwujęzycznej!

Katarzyna Kukla

Uczniowie klasy 7c wraz z wychowawcą Katarzyną Kuklą uczestniczyli w wykładzie pt. „Co pożycza czarownica? Kształtowanie się stereotypu w kulturze i tekstach literackich” przygotowanym w ramach V edycji Tygodnia Języka Ojczystego przez profesor Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego panią Bernadettę Niesporek-Szamburską.
Była to bardzo interesująca lekcja, podczas której uświadomiliśmy sobie, czym są stereotypy, co o nich wiemy i jak funkcjonują w kulturze i języku. Słowem przewodnim tego spotkania była postać CZAROWNICY. Udział w tym językowym wydarzeniu rozbudził w nas apetyt na więcej.

Administrator_Gabriela Źrałek

Z okazji Dnia Kobiet chłopcy z klasy 7D przygotowali dla swoich koleżanek niespodziankę. Nie było łatwo - nauka zdalna nie sprzyja wspólnym inicjatywom... Jednak chłopcy świetnie sobie poradzili w tej sytuacji. 8 marca dziewczęta znalazły w swoich skrzynkach pocztowych koperty, zawierające upominek i pocztówkę z tajemniczym kodem QR. Okazało się, że zeskanowany kod prowadzi do filmiku z życzeniami, który chłopcy samodzielnie nagrali i zmontowali specjalnie dla swoich koleżanek. Warto wspomnieć, że kartki z życzeniami też zaprojektowali sami.
Niespodzianka się udała, a dziewczyny były pod wrażeniem!   

Czytaj więcej...

Administrator_Gabriela Źrałek

Z okazji Dnia Chłopca dziewczęta z klasy 7D przygotowały dla swoich kolegów niespodziankę. Spisały się na medal! Były upominki, życzenia, miłe słowa i... pizza. Chłopcy byli pod wrażeniem, a wszyscy świetnie się bawili. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

Czytaj więcej...

Administrator_Gabriela Źrałek

Oto kilka zdjęć z pierwszych dni w nowej klasie 7D.
Jak widać atmosfera jest świetna, a humory dopisują...

Czytaj więcej...

Ewa Matysek

Uczniowie klasy 8c dwujęzycznej Barbara Piórkowska oraz Jan Bała zakwalifikowali się do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego i są już FINALISTAMI. To wielki sukces oraz możliwość zdobycia tytułu laureata, czego gorąco życzymy naszym uczniom. Do konkursu zostali przygotowani przez nauczycieli języka angielskiego: Martę  Kłosowską oraz Adama Michno. Gratulacje!

Ewa Matysek

Uczennica klasy 7 C dwujęzycznej naszej szkoły Weronika Słaboń zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego w Tarnowie „Klasa Leliwa 2019” w kategorii 12-13 w klasie tanecznej E. Sukces zdobyła wraz ze swoim partnerem Wiktorem. Weronika taniec towarzyski trenuje od ponad 8 lat, startowała już w ponad 30 ogólnopolskich turniejach, z czego na około 20 stanęła na podium. W 2017 r. zdobyła I miejsce w Pucharze Śląska, była również finalistką Mistrzostw Śląska. Serdeczne gratulacje.

Czytaj więcej...

Kampanie i programy