Nadhi

W dniu 19 listopada 2018 r. z inicjatywy Pani Alicji Janus klasy dwujęzyczne 7c i 7d uczestniczyły w niecodziennej wycieczce do Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie. Wypadki, pożary mieszkań, zatrucia tlenkiem węgla, pożary lasów i traw, katastrofy budowlane - to tylko niektóre zdarzenia, do których wzywani są strażacy. Dzięki wizycie w Centrum uczniowie dowiedzieli się, co zrobić, by nie narażać na niebezpieczeństwo siebie oraz swoich bliskich. Chorzowskie Centrum Edukacji to prawdziwa technologiczna perełka, gdzie zastosowano wiele rozwiązań multimedialnych, w tym m.in. projekcje filmowe i animacje, głos lektora oraz mapping. Całość zrobiła na uczniach i ich opiekunach niesamowite wrażenie.

Podczas przejścia po specjalnej ścieżce edukacyjnej uczniowie usłyszeli między innymi czym jest tlenek węgla, jak powstaje i dlaczego jest niebezpieczny oraz  poznali zagrożenia związane z pożarem, wypadkiem drogowym czy katastrofą budowlaną.

Na potrzeby „Centrum Edukacji Przeciwpożarowej” zaadoptowano podziemny magazyn o powierzchni 800 m2 oraz kubaturze 3200 m3 znajdujący się na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie. Powierzchnię magazynu podzielono na sektory tematyczne obrazujące zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacyjnego oraz sił natury.

Centrum Edukacji Przeciwpożarowej składa się z dwóch części:

• części edukacyjnej tzw. „Ścieżki bezpieczeństwa” podzielonej na sektory tematyczne:
    • zagrożenie czadem
    • pożar mieszkania
    • pożar lasu
    • wypadek drogowy
    • katastrofa budowlana
  • części zabawowej tzw. „Małej Strażnicy”