Szkoła Podstawowa nr 6
 im. Juliusza Słowackiego
 ul. Wawel 13
 41-200 Sosnowiec
  telefon/fax: 32 266 58 85
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 6 
ul. Legionów 21
41-200 Sosnowiec
 telefon/fax: 32 266 52 78
  e-mail: sTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook_page_plugin

WYJAZD PAMIĘCI

Kategoria: Sukcesy Legionów 21 Opublikowano: środa, 15 maj 2019 Nadhi

W ramach nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym SZTAFETA PAMIĘCI w dniu 15.05.2019 r. uczennica klasy 3c gimnazjum Paulina Rokicka wraz z nauczycielką Elżbietą Rudzką zwiedziły OBÓZ DACHAU na terenie Niemiec. Dzień 29 kwietnia, kiedy w 1945 obóz został oswobodzony przez wojska amerykańskie, obchodzony jest jako Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Według dokumentów obozowych, przez Dachau przeszło ponad 206 tysięcy więźniów, z których zmarło ponad 31 tysięcy. Jedną trzecią stanowili Polacy. Według innych szacunków, liczba więźniów sięgnęła 250 tysięcy, a ofiar było - 148 tysięcy. Obóz w Dachau przeżyli między innymi: Tadeusz Borowski, Stanisław Grzesiuk, Gustaw Morcinek, a także zmarli w ostatnich latach: ojciec Marian Żelazek, arcybiskup Kazimierz Majdański, kardynał Adam Kozłowiecki i kardynał Ignacy Jeż. Kardynał Jeż był trzy lata więziony w Dachau. W 2006 roku, jeszcze jako biskup, wspominając dzień wyzwolenia, przypomniał, że według rozkazu Himmlera, żaden z więźniów obozu, nie mógł dostać się żywy w ręce aliantów. Przez obóz w Dachau przeszło wielu duchownych różnych wyznań. Wśród tych, którzy zginęli, byli późniejsi beatyfikowani: biskup Michał Kozal, ksiądz Stefan Frelichowski oraz wielu innych, wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II, w gronie stu ośmiu męczenników drugiej wojny światowej. To była niezapomniana, żywa lekcja historii.

Odsłony: 418

Kampanie i programy