PODWÓJNY SUKCES W KONKURSIE LITERACKIM

Kategoria: Nasze sukcesy Opublikowano: poniedziałek, 15 czerwiec 2020 Aneta Miodek

Miło nam poinformować, że dwie uczennice klasy 6C - Zofia Skowronek i Maja Jedynak - zostały laureatkami Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Wypłyń na głębię” organizowanego przez Zespół Szkół Katolickich w Sosnowcu. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej - Ks. Bp dr Grzegorz Kaszak, Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer. Motywem przewodnim tegorocznej edycji były słowa Jana Pawła II: „Człowieka trzeba mierzyć wielkością serca”. Zadaniem uczestników było napisanie pracy podejmującej temat wielkości człowieka – jego doświadczenia życiowego, wierności wyznawanym wartościom oraz działalności altruistycznej.
Zosia, w sposób niezwykle poruszający pokłady ludzkiej wrażliwości, przedstawiła w swojej pracy sylwetkę Ireny Sendlerowej. Praca została doceniona przez jury konkursu, a jej autorka zajęła I miejsce w kategorii klas 6- 8 szkoły podstawowej oraz szkoły średniej. Tuż za nią, na II miejscu znalazła się Maja Jedynak, która swoją pracę konkursową poświęciła postaci Janusza Korczaka. Obie dziewczynki w sposób bardzo dojrzały zaprezentowały wybranych przez siebie bohaterów.

By zachęcić innych uczniów do zapoznania się z życiorysami tych wyjątkowych ludzi, wystarczy przytoczyć dwa cytaty zaczerpnięte z prac Zosi i Mai. Oba wciąż tak bardzo aktualne.

„Wychowana byłam w duchu, że obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy – ważny jest człowiek!” Irena Sendlerowa

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może  - pomóż.” Henryk Goldszmit ( Janusz Korczak )

Serdecznie gratuluję!

Joanna Walotek