Akcja charytatywna „Ołówek dla Afryki”

Kategoria: Koło misyjno-maryjne Opublikowano: poniedziałek, 23 luty 2015 Aneta Miodek

Na przełomie stycznia i lutego br. uczniowie SP nr 6 włączyli się w ogólnopolską akcję „Ołówek dla Afryki”, którą zorganizowała Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, z siedzibą w Poznaniu.

Nasi uczniowie uzbierali 6,61 kg przyborów szkolnych, które przekazaliśmy fundacji. Dołączyliśmy też list do rówieśników w Afryce, który w jęz. angielskim zredagowali członkowie Koła misyjno-maryjnego.

Na świecie żyje 2 miliardy dzieci. Na każde 100 dzieci 17 nigdy nie pójdzie do szkoły. A przecież każde  dziecko ma prawo do dzieciństwa i do nauki. Tylko wykształcenie może wyrwać afrykańskie dzieci z kręgu biedy i bezradności. Szkoła jest dla nich jak otwarcie drzwi do rozwoju i wolności, do innego, lepszego świata. Bo szkoła niesie nadzieję, wyrywa z szarej i trudnej codzienności. Tylko w szkole dowiedzieć się mogą o istnieniu innego życia, tylko tam usłyszą jak ustrzec się przed groźnymi chorobami, które dziesiątkują ich rodziny, tylko w szkole mogą nauczyć się urzędowego języka; bez niego nigdy nie znajdą pracy w mieście, nawet nigdy nie odważą się do niego wyjechać. Dlatego przy każdej misji zawsze powstaje szkoła – najlepsza inwestycja w przyszłość społeczeństwa. Afrykańskie powiedzenie mówi, że „świat unoszony jest oddechami dzieci idących do szkoły”.