Szkoła Podstawowa nr 6
 im. Juliusza Słowackiego
 ul. Wawel 13
 41-200 Sosnowiec
  telefon/fax: 32 266 58 85
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 6 
ul. Legionów 21
41-200 Sosnowiec
 telefon/fax: 32 266 52 78
  e-mail: sTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook_page_plugin

Teatromani w Teatrze Groteska

Kategoria: Teatromani Szóstki Opublikowano: niedziela, 18 listopad 2018 Ewa Matysek

Z inicjatywy E. Rudzkiej sobotę 17.11.2018 r. Teatromani naszej szkoły spędzili w Krakowie. Tutaj na deskach Teatru Groteska obejrzeli spektakl "Kandyd czyli Optymizm". To oświeceniowa, satyryczna powiastka filozoficzna uznawana za największe dzieło Voltaire’a i jedno z najważniejszych dzieł literatury francuskiej. Tytułowy bohater, Kandyd, wychowuje się w cieplarnianych warunkach na zamku w Westfalii, gdzie jego mistrz, Pangloss, karmi go filozofią optymizmu.

W wyniku nieszczęśliwej miłości traci jednak swoje beztroskie, szczęśliwe życie i jest zmuszony opuścić dom. Tuła się po kontynentach, przemierza różne kraje, gdzie przeżywa najrozmaitsze przygody, które podważają całą jego wiedzę o dobru świata nabytą w młodości. W Kandydzie poruszonych zostaje wiele problemów, między innymi kwestia wszechobecnego zła.

Osią krakowskiego przedstawienia wyreżyserowanego przez Pawła Aignera jest podróż tytułowego bohatera, w czasie której nieświadomy panującego na świecie zła i wszelkich jego odmian Kandyd odkrywa, jak różna może być ludzka natura; poznaje też normy społeczne, obyczaje, moralność i systemy rządzące władzą. Wątek miłosny (spotkania i rozstania z ukochaną Kunegundą) dopełnia przygody Kandyda.

Spektakl nawiązuje do tradycji ulicznego, jarmarcznego teatru. Scenografia jest znikoma, w zasadzie żadna – jedyny jej element to zwyczajny z pozoru stół. Nie wydaje się być jednak konieczna, wręcz przeciwnie. Przedstawienie zagrane jest tak sugestywnie, że publiczność nie potrzebuje dodatkowych bodźców wizualnych. Bardzo dobrze dobrane są kostiumy, ciekawa jest choreografia. Akcja rozgrywa się nie tylko w obrębie sceny, ale także na widowni. Aktorzy w subtelny sposób, z precyzją każdego ruchu i gestu, tworzą niezwykły klimat opowieści, która pomimo upływu czasu nie traci na aktualności, a dzięki zabawnym żartom słownym i sytuacyjnemu esprit jest ciekawa i atrakcyjna w odbiorze. Smaku i uroku dodają piosenki przy akompaniamencie (na żywo) muzycznego trio, do których teksty napisał Maciej

Odsłony: 1118

Kampanie i programy