Mirabelka - kiełkująca historia w Sosnowcu

Kategoria: Nasze działania 7-8 Opublikowano: sobota, 17 listopad 2018 Nadhi

Z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza uczniowie klasy 8c i 8d pod opieką Pań Beaty Wziątek i Barbary Ślefarskiej wzięli udział w warsztatach historycznych "Mirabelka - kiełkująca historia w Sosnowcu" zorganizowanych w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej  w ramach akcji przygotowanej przez redaktor naczelną Lustra Biblioteki – Barbarę Marię Morawiec – pod wspólnym tytułem „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy". Celami kampanii, odbywającej się w ramach oficjalnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości, są: edukacja historyczna młodego pokolenia, popularyzacja historii Polski i wydarzeń związanych z drugą wojną światową, upamiętnienie stulecia odzyskania niepodległości oraz promocja czytelnictwa.

Warsztaty historyczne adresowane są do uczniów szkół podstawowych. Podczas zajęć młodzież zapoznała się  między innymi:  z sylwetką autora „Mirabelki" (Cezary Harasimowicz) oraz Ireny Sendlerowej, każdy uczestnik powiedział z czym kojarzą mu się słowa : „wojna", „getto", „miłość" i „mirabelka", uczniowie obejrzeli fragment filmu, odsłuchali fragment audiobooka, stworzyli mapę najważniejszych dla nich wartości w życiu.