Szkoła Podstawowa nr 6
 im. Juliusza Słowackiego
 ul. Wawel 13
 41-200 Sosnowiec
  telefon/fax: 32 266 58 85
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 6 
ul. Legionów 21
41-200 Sosnowiec
 telefon/fax: 32 266 52 78
  e-mail: sTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook_page_plugin

Badanie czytelnictwa rok 2019/2020

Kategoria: Ankieta czytelnicza
Opublikowano: sobota, 09 maj 2020
świetlica

BADANIE CZYTELNICTWA UCZNIÓW KLAS I-VI
W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

Badanie: Badanie zostało przeprowadzone w maju 2020 roku na podstawie wszystkich wypożyczeń realizowanych w szkolnej bibliotece od września 2019 do kwietnia 2020 przez uczniów klas I-VI Szkoły Podstawowej nr 6 im. Juliusza Słowackiego.
Cel badania: Poznanie preferencji czytelniczych uczniów klas I-VI.
Metoda badawcza: Analiza wszystkich wypożyczeń uczniów na podstawie numerów inwentarzowych zawartych na kartach czytelników w oparciu o zapisy znajdujące się w księgach inwentarzowych.

 oprac. Katarzyna Kulesa

    W roku szkolnym 2019/2020 od września do kwietnia wypożyczono łącznie 2192 książki. Najwięcej wypożyczeń można zaobserwować wśród uczniów klas młodszych oraz klas piątych. Wynika to z liczebności tych klas: cztery klasy pierwsze i pięć klas piątych. Szczegółowy ranking wypożyczeń poszczególnych klas znajduje się w zakładce "Czytelnictwo" http://www.szkolap6.nazwa.pl/joomla/index.php/2014-11-30-20-40-23

 

 

     Poniżej przedstawiono średnią wypożyczeń przypadającą na jednego ucznia w poszczególnych klasach (w obliczeniach uwzględniono sumę wypożyczeń w odniesieniu do liczby uczniów w danej klasie).

Ia

Ib

Ic

Id

IIa

IIb

IIc

IIIa

IIIb

IVa

IVb

IVc

Va

Vb

Vc

Vd

Ve

VIa

VIb

VIc

VId

8,32

5,43

5,12

4,48

2,92

4,43

2,04

3,13

2,65

1,9

5,1

3,6

2,04

3,48

3,81

2,54

0,86

1,5

1,38

1,91

1,22

      Po dokładnej analizie stosunku wypożyczeń do liczebności wszystkich uczniów klas I-VI SP nr 6 można wskazać, że w naszej szkole średnio jeden uczeń wypożycza 4,5 książki. 

 

      Dalsza analiza wypożyczeń wykazała, że znacznie częściej książki wypożyczają dziewczynki. Jedyny wyjątek stanowią uczniowie klas pierwszych, gdzie można zaobserwować przewagę wypożyczeń wśród chłopców. W wielu klasach/rocznikach przewaga wypożyczeń wśród dziewczynek jest jednak znacząca. 

 

     W dalszej części badania wypożyczenia poddano szczegółowej analizie. Podzielono je na książki z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży (w tym uwzględniono książki z literatury popularnonaukowej) oraz na lektury. Podział ten wynikał z faktu, że lektury są książkami obowiązkowymi natomiast pozostałe wypożyczenia świadczą o preferencjach czytelniczych - samodzielnych wyborach uczniów. Poniżej zamieszczono wykres, na którym wyraźnie widać, że uczniowie klas młodszych częściej sięgają po różnego typu książki. Czym uczniowie starsi tym stosunek zmienia się na korzyść lektur. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że lektur z każdym rokiem szkolnym jest coraz więcej oraz że są one coraz dłuższe (poza kilkoma wyjątkami) i absorbujące w swojej treści. Przykładem mogą być: „W pustyni i w puszczy”, „Ania z Zielonego wzgórza”, „Ten obcy”, „Chłopcy z placu broni” itd. Wielokrotnie pytani uczniowie klas starszych czy chcą coś wypożyczyć odpowiadają, że chętnie, ale obecnie czytają lekturę i jak tylko ją skończą zaczynają kolejną. Przy natłoku dodatkowych zajęć często nie wystarcza im czasu na czytanie innych książek poza tymi, które są wymagane. Mimo tego budujące jest, że książka zajmuje istotne miejsce wśród naszych uczniów. Szczególnie cieszy fakt, że chętnie sięgają po nią uczniowie młodsi, którzy kształtują swoje nawyki czytelnicze, które mogą owocować w późniejszym życiu. 

     

     Poniższe dwa wykresy przedstawiają stosunek wypożyczanych lektur szkolnych do innych książek z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży w podziale na poszczególne klasy. Wśród poniższych danych z łatwością można wskazać klasy, które czytają dużo książek oraz odczytać czy są to lektury obowiązkowe czy wolne wybory zgodne z zainteresowaniami. 

     

     W badaniu poddano również ocenie tytuły jakie uczniowie najczęściej czytają. Na tej podstawie przygotowano ranking najbardziej poczytnych książek wśród uczniów klas I-VI, które znajdują się w zbiorach biblioteki szkolnej. Tytuły analizowano w podziale na chłopców oraz dziewczynki - ukazało to preferencje czytelnicze zależne nie tylko od wieku, ale również płci. Poniższe zestawienie doskonale pokazuje, że już najmłodsi czytelnicy świadomie wybierają dla siebie książki zgodne z ich zainteresowaniami. Po drugie zestawienie dowodzi, że stale rozbudowywany księgozbiór biblioteki o nowości czytelnicze spełnia oczekiwania użytkowników i rozwija ich czytelnictwo. 
Uwaga! Poniższe zestawienie nie zawiera wszystkich wypożyczonych tytułów, a jedynie te które najczęściej były wybierane przez uczniów. W klasach od IV-VI panowała bardzo duża różnorodność, dlatego zestawienie nie odzwierciedla wszystkich preferencji czytelniczych, a jedynie obrazuje najczęściej wybierane tytuły lub rodzaj literatury. 

Klasa I - Dziewczynki

 

Klasy I - Chłopcy

 

Klasy II - Dziewczynki

 

Klasy II - Chłopcy

 

Klasy III - Dziewczynki 

 

Klasy III - Chłopcy

 

Klasy IV - Dziewczynki 

 

Klasy IV - Chłopcy

 

Klasy V - Dziewczynki 

 

Klasy V - Chłopcy

 

Klasy VI - Dziewczynki 

 

Klasy VI - Chłopcy 

Wyniki ankiety czytelniczej

Kategoria: Ankieta czytelnicza
Opublikowano: piątek, 06 marzec 2015
biblioteka6

„Co lubią i co czytają nasi uczniowie” 
Wyniki ankiety czytelniczej klas II-VI przeprowadzonej
w roku szkolnym 2018/2019. 

Udział w ankiecie wzięło 268 uczniów z klas II-VI. 

Ankieta zbudowana była z trzech pytań. Pierwsze z nich dotyczyło rodzaju  najczęściej wybieranych/czytanych pozycji (bajki, baśnie, komiksy, książki przygodowe, książki obyczajowe, fantastyka, lektury). W drugim pytaniu uczniowie podawali tytuły książek, które najbardziej lubią czytać. Z kolei w trzecim tytuły książek ostatnio przeczytanych. 

 

KLASY II

 

 

 

KLASY III

 

 

 

 

 KLASY IV

 

 

 

 

 

KLASY V