„Stalking – na cyberprzemoc są paragrafy”

Kategoria: Z życia klas 7-8 Opublikowano: środa, 23 październik 2019 Aneta Miodek

W poniedziałek 21 października 2019r. uczniowie klas 8a, 8b oraz 7d mieli okazję uczestniczyć w spektaklu  „Stalking – na cyberprzemoc są paragrafy” – symulacja rozprawy sądowej. Rozprawę poprowadził autor scenariusza Sędzia Sądu Rejonowego w Łobzie Arkadiusz Krupa. W realizację zadania zaangażowani byli również uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach wraz z opiekunami, a także Radcowie Prawni z Kancelarii GW LEGAL Grabiec & Wójcik z Katowic.

Przedstawienie  miało charakter interaktywny i powstało dzięki współpracy trzech śląskich organizacji: Stowarzyszenia Mediatorów „Consensus”, Fundacji NoDrama oraz ImproSilesia. Spektakl prezentował problematykę funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości związanej  z czynami zabronionymi najczęściej popełnianymi w grupie młodzieży szkolnej, w wieku 13-18 lat, tj. mową nienawiści, hejtem i przestępczością internetową jako jednym z nośników niepożądanych treści. Symulacja  rozprawy karnej ukazała zjawisko możliwości manipulowania treściami w Internecie, wpływ hejtu na ofiarę i sprawcę oraz konsekwencję fałszywego oskarżenia przed sądem. W spektaklu wykorzystano  elementy dramy edukacyjnej, w której wykorzystywana jest umiejętność człowieka  wchodzenia  w rolę i stawia na naukę przez doświadczenie.