Poznaj Tajemnice Ciemności –Ważne Miejsce

Kategoria: Z życia klas 7-8 Opublikowano: poniedziałek, 02 grudzień 2019 Aneta Miodek

Uczniowie SP 6 uczestniczący w projekcie edukacyjnym „Akcja Mediacja” w poniedziałek 25 listopada mieli okazję odwiedzić niezwykłe miejsce tzw. Ważne Miejsce, w którym odkrywali Tajemnice Ciemności. Ważne Miejsce działa według pedagogicznej zasady: doświadczaj – rozumiej – zapamiętuj. Odkrycie Tajemnicy Ciemności uczy wrażliwości, empatii, pozwala wczuć się w sytuację osoby niewidomej, uwrażliwia na inność, uczy lepiej korzystać z pozostałych zmysłów: dotyku, węchu, słuchu.

Gdy uczniowie przekroczyli próg Tajemnicy Ciemności, zapadł kompletny mrok, odczuwali lęk, dezorientację i ciekawość. Prowadziły ich dotyk, słuch i węch. Niewidomi edukatorzy wprowadzili ich w swój świat.

Dzięki tej wizycie uczniowie docenili potęgę zmysłów. Dowiedzieli się także jak w życiu codziennym funkcjonują osoby niewidome i czy brak wzroku jest ograniczeniem. Młodzież nauczyła się także jak traktować osoby niepełnosprawne.

Godzina poznawania Tajemnicy Ciemności zmieniła wyobrażenie uczniów o sobie i o możliwościach adaptacyjnych człowieka.