Gra planszowa na podstawie lektury
Uczniowie klasy 5a podczas lekcji języka polskiego wykazali się ciekawymi pomysłami, przygotowując gry planszowe po przeczytanej książce " Chłopcy z Placu Broni". Fascynujące przygody bohaterów, bohaterstwo Nemeczka, motyw przyjaźni, honor i odwaga zainspirowały piątoklasistów do stworzenia świetnych gier.
Uczniowskie fascynacje lekturami
„Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” – ta fantastyczna lektura pochłaniała niedawno uwagę uczniów klasy 5c. Magiczny świat zimowej krainy, walka dobra ze złem i ciekawi bohaterowie wyraźnie oczarowali piątoklasistów. Któż nie chciałby przeżyć takiej przygody, jak Łucja i jej rodzeństwo? Młodzi czytelnicy z chęcią wykonali piękne i pomysłowe lapbooki – otwierane książki i makiety szaf zawierające usystematyzowane informacje i ciekawostki o książce. Efekty? – wspaniałe prace, dzięki którym fantastyczna podróż po krainie Narnii zachęci każdego do przekroczenia wraz z bohaterami lektury drzwi szafy i ponownego odkrywania magii tego miejsca. Opiekun projektu: Ewa Matysek
Pływackie sukcesy Hani Jani
Uczennica naszej szkoły Hanna Jania z klasy 5c zdobyła czołowe miejsca podczas Mistrzostw Śląska w pływaniu. Hania zdobyła I miejsce w konkurencji: 50 m klasyczny, I miejsce 100 m zmienny, I miejsce 100 m klasyczny, II miejsce 50 m dowolny. Hania od wielu lat trenuje w UKS „Huragan” przy SP 45. Serdeczne gratulacje dla Hani.
Rewia bohaterów literackich w klasie 5a
Uczniowie klasy 5a w ramach realizacji innowacji pedagogicznej dotyczącej czytelnictwa wzięli udział w projekcie „Bohaterowie naszych lektur”. Każdy uczeń wybierał ulubioną postać literacką, przygotowywał kostium tego bohatera oraz opracowywał trzy skojarzenia, które ułatwiły uczniom odgadnięcie, o kogo chodzi. Następnie każdy uczeń uzasadniał, dlaczego akurat tę postać wybrał. Na lekcji języka polskiego pojawiły się postacie z różnych powieści, baśni, bajek czy legend. Rewia bohaterów była bardzo bogata i ciekawa: Doktor Dolittle, Ania z Zielonego Wzgórza, Mikołajek, Ambroży Kleks, Czerwony Kapturek, Sherlock Holmes, Pippi Pończoszanka, Hermiona, a także Księżniczki i Rycerze. Lekcja przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie chętnie i ciekawie opowiadali o swoich bohaterach. To była bardzo kreatywna i wartościowa lekcja zachęcająca uczniów do poznawania literatury.
Prace uczniów klasy 4a i 4c na języku polskim
Uczniowie klasy 4a i 4c przygotowali piękne prace projektowe dotyczące baśni o Kopciuszku. Wykonali projekty pięknego pantofelka, którego zgubił Kopciuszek podczas ucieczki z balu, zaprojektowali kostiumy dla Kopciuszka przed i po balu oraz dla Księcia. Uczniowie przygotowali również plakaty teatralne dowolnej sztuki. Powstały śliczne i pomysłowe prace, które z przyjemnością prezentujemy.
Pozdrowienia od VIB
{youtube}https://youtu.be/b75luXkoIC0{/youtube}
Dzień Języka Ojczystego w klasie 4a i 4c
Uczniowie klasy 4a i 4c obchodzili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dowiedzieli się, że na datę obchodów święta wybrany został 21 lutego, aby upamiętnić wydarzenia z 1952 r. Doszło wtedy do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka bengalskiego za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali przekazywanych informacji, a następnie wykonywali plakaty promujące czytelnictwo, poprawność językową czy ortograficzną. Zmagali się także z łamańcami językowymi, co wywoływało salwy śmiechu.
„Oskar i Pani Róża” na deskach Teatru Śląskiego
25 lutego uczniowie klas: 6a, 6b i 6c wraz z opiekunami obejrzeli spektakl pt. „Oskar i Pani Róża” odegrany na scenie kameralnej Teatru Śląskiego w Katowicach. Dziesięciolatek chory na białaczkę, jego przyjaźń z wolontariuszką Panią Różą i pełne znaków zapytania listy do Pana Boga skłoniły młodych odbiorców do głębszej refleksji nad sensem życia, przemijaniem i tym, co nieuniknione - śmiercią.