Wycieczka klas drugich do Muzeum Chleba w Radzionkowie

Kategoria: Z życia klas I-III Opublikowano: niedziela, 27 październik 2019 Aneta Miodek

24 października uczniowie klas drugich wybrali się na autokarową wycieczkę do Muzeum Chleba, które znajduje się w Radzionkowie koło Bytomia. Celem wycieczki było: budzenie szacunku do chleba, poznanie „drogi” od ziarenka do bochenka, możliwość obcowania z eksponatami zbieranymi przez wiele lat, a służącymi do wytwarzania chleba i świadczącymi o naszej historii oraz poznanie procedury wypiekania chleba. Udało nam się również porozmawiać z pomysłodawcą i twórcą tego niezwykłego miejsca panem Piotrem Mankiewiczem.

Wielkim przeżyciem było przebywanie w klasie szkolnej z lat 60 i 70 –tych poprzedniego stulecia. Dzieci mogły usiąść w starych drewnianych ławkach z kałamarzami i popisać rysikiem na kamiennych tabliczkach. W cukierni z minionej epoki skosztowały  cukierków i posłuchały muzyki z pięknej starodawnej szafy grającej. Każde dziecko miało możliwość samodzielnie wykonać plecionkę-bułeczkę z chlebowego ciasta – z niecierpliwością czekaliśmy na efekty naszych działań.
A piękna pogoda i zabawa na placu zabaw była miłym dodatkiem.