Szkoła Podstawowa nr 6
 im. Juliusza Słowackiego
 ul. Wawel 13
 41-200 Sosnowiec
  telefon/fax: 32 266 58 85
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 6 
ul. Legionów 21
41-200 Sosnowiec
 telefon/fax: 32 266 52 78
  e-mail: sTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook_page_plugin

Wizyta klasy 6c w Narodowym Banku Polskim

Kategoria: Z życia klas IV-VI Opublikowano: poniedziałek, 07 październik 2019 Administrator_Gabriela Źrałek

1 października klasa 6c (z nauczycielkami Gabrielą Źrałek i Justyną Jankowską) wybrała się na Dni Otwarte do Narodowego Banku Polskiego w Katowicach. Podczas tej wizyty na uczniów czekało wiele atrakcji, przygotowanych przez pracowników NBP.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć ekspozycję dotyczącą historii pieniądza od najdawniejszych czasów naszego państwa, poznać wartości grosza i złotego w dawnej Polsce, zobaczyć okolicznościowe monety i banknoty, dowiedzieć się, gdzie powstają polskie pieniądze. Następnie zwiedzili niezwykłą wystawę zabytkowych maszyn liczących i maszyn do pisania, przygotwaną przez Jana Kałużę, właściciela największej tego typu kolekcji w Polsce. Potem uczniowie kolejno: zapoznali się z pracą konwojenta bankowego (obejrzeli broń, strój, wyposażenie, zabezpieczenia itd.), zobaczyli współczesne maszyny do liczenia i niszczenia banknotów (duże wrażenie zrobiły na wszystkich ogromne worki z drobno pociętymi banknotami), mieli okazję wziąć udział w quizie wiedzy, sprawdzić zabezpieczenia własnych banknotów (znaleźć przy pomocy specjalistycznych lamp znaki wodne i inne ukryte zabezpieczenia), wybić dawną metodą własną monetę pamiątkową. Każdy z uczniów miał możliwość wziąć do rąk prawdziwą sztabkę złota. To była niezwykła wizyta pełna wrażeń. Dziękujemy p. Nowosińskiemu za umożliwienie naszej klasie zwiedzenie katowickiego oddziału Narodowego Banku Polskiego.   

Odsłony: 455

Kampanie i programy