Szkoła Podstawowa nr 6
 im. Juliusza Słowackiego
 ul. Wawel 13
 41-200 Sosnowiec
  telefon/fax: 32 266 58 85
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 6 
ul. Legionów 21
41-200 Sosnowiec
 telefon/fax: 32 266 52 78
  e-mail: sTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook_page_plugin

Obchody Święta Niepodległości klasy VI b

Kategoria: Z życia klas IV-VI Opublikowano: środa, 11 listopad 2015 biblioteka6

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości klasy VI b związane są z realizacją projektu edukacyjnego „Patriota, kto to taki”.

Przygotowania w zespołach uczniowskich trwały już od października i polegały m. in. na gromadzeniu materiałów z historii Polski, a żywo związanych z Sosnowcem – ich małą Ojczyzną. W czasie lekcji: języka polskiego, historii, muzyki, plastyki, zajęć technicznych i godzin z wychowawcą wyjaśniali pojęcia tj. : patriotyzm, wolność, niepodległość, omawiali znaczące wydarzenia z historii Polski, życiorysy wybitnych Polaków, uczyli się piosenek patriotycznych, wykonywali w narodowych barwach kotyliony, a także przygotowywali okolicznościowe dekoracje.

3 listopada odbyła się w naszej szkole niecodzienna lekcja historii z udziałem pani porucznik Krystyny Koczy – Kombatant, prezeską Śląskiego Związku Kombatantów i Związku Polsko-Szwedziego. Ponadto spotkanie uświetnili pan W. Skiba z Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Sosnowcu oraz pani dyrektor Małgorzata Mike.

Spotkanie w jakże rodzinnej atmosferze poprowadzili: wychowawczyni pani Krystyna Mika
i nauczyciel historii pan Mariusz Żabnicki.

Gości powitała wojskowa „pobudka” w wykonaniu Tytusa Dzienniaka na klarnecie. Następnie Przewodnicząca Szkoły Olga Madeksza i Jakub Ślusarczyk udekorowali gości kotylionami, a w imieniu wszystkich powitania i prezentacji zebranych dokonała pani Krystyna Mika. Celem spotkania było m. in. wspólne określenie czym jest patriotyzm, wolność i niepodległości oraz z jakimi postawami
i uczuciami się wiążą. Od pierwszych chwil udało się wzbudzić przyjazną ale swobodną atmosferę, także w trakcie projekcji „Animowanej historii Polski”, gdzie uczniowie żywo komentowali następujące po sobie wydarzenia. W dalszej części spotkania uczniowie prezentowali swoje wiadomości na temat historycznych miejsc, dat oraz postaci związanych z dziejami Polski w odniesieniu do topografii naszego miasta. Następnie głos zabrał gość honorowy spotkania pani Krystyna Koczy – działaczka konspiracyjna - świadek historii. Jej opowieść głęboko poruszyła słuchaczy, ponieważ kiedy zaczynała miała tyle lat co obecni uczniowie klasy VI. Wzruszająco opowiadała o tragicznym wrześniu 1939 roku, o okupacyjnej szkole, prześladowaniach oraz gdy z narażeniem życia przenosiła grypsy oraz ulotki na terenie Katowic i Raciborza.

Młodzież obejrzała w skupieniu licznie przyniesione przez panią porucznik pamiątki z tamtego okresu, a także wysłuchała deklamowane przez nią wiersze ks. Blachnickiego. Uczniowie w podziękowaniu odśpiewali piosenki legionowe i złożyli na ręce gościa bukiet kwiatów. A na zakończenie jeszcze raz zabrzmiała odegrana melodia wojskowa.

Niecodzienna, żywa lekcja historii okazała się dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. A projekt był realizowany dalej. 4 listopada uczniowie VI b wraz z wychowawczynią wyszli na ulice Sosnowca, by wręczać mieszkańcom kotyliony oraz ulotki z informacjami o uroczystościach związanych z obchodami 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszym mieście. 10 listopada uczniowie złożą kwiaty w miejscu upamiętniającym bitwę Legionów Józefa Piłsudskiego pod Krzywopłotami o Niepodległą Polskę.

Odsłony: 3492

Kampanie i programy